„Od večera napadlo zatím šest až osm centimetrů a stále drobně sněží. Jsou dva stupně nad nulou,“ popisoval před 15. hodinou Milan Mazal z Pohořan.

Tato místní částí Dolan se rozkládá na svahu Jedové mezi 500 a 600 metry nadmořské výšky a je vyhledávaným místem rekreace, pěších a cyklovýletů, v zimě je v obležení běžkařů a rodin s dětmi, které si oblíbily tamní kopce.

Deset centimetrů sněhu v polovině dubna není podle místních ničím výjimečným, i když poslední roky byly na sněhovou nadílku spíše skoupé.

„Pamatuji se, že v osmdesátých letech napadlo 2. dubna třicet centimetrů sněhu. Jestli bude o víkendu na běžky? Záleží, kolik ještě připadne a jaké budou teploty,“ usmíval Milan Mazal, kdysi zapálený běžkař.

Testy na Covid-19. Ilustrační foto
Naočkovaný dostal JAR mutaci koronaviru. Ta je v Olomouckém kraji již pravidelně

Kde bude sněžit?

Pohořany leží v nadmořské výšce, kde meteorologové předpovídají ještě sněžení, spíše jeho hranici. Sníh bude však postupně odtávat. Teploty půjdou nahoru. Více sněhu napadne v Jeseníkách, hlavně na návětrné straně hor, kde jen během středy může přibýt na 10 centimetrů nového sněhu.

„Sněžení bude občasné a v polohách pod 500 metrů půjde o srážky smíšené a dešťové. Po ránu mohou být dva centimetry nového sněhu, ale během dne to roztaje,“ uvedl Zbyněk Návrat z ostravského regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Olomoucký magistrát. Ilustrační foto
Na magistrátu zachrání většinu dat, obnova potrvá. Hacker chce 100 tisíc dolarů

V nadmořské výšce nad 600 metrů může spadnout i deset centimetrů za 24 hodin, na návětrné straně hor i více. „Postupně se bude oteplovat i na horách a sníh bude odtávat. Od soboty budou i na horách srážky smíšené, spíše dešťové,“ sdělil k vývoji počasí Zbyněk Návrat.

Zatímco do pátku budou nejvyšší denní teploty čtyři až osm, ve středu budou na horách minus čtyři až nula, v sobotu může být sedm až jedenáct stupňů Celsia.