„Pana doktora jsem dnes ještě neviděl, ale myslím, že tam je. Pokud ne, má jistě zástup, protože dnes se tady normálně ordinuje volby nevolby" reagoval jeden z pacientů. Krátce po osmé hodině přišla další pacientka. „Jdu za panem doktorem? Není tam? Určitě bude," usmála se žena středních let.

Byl. I když během uplynulého víkendu absolvoval Oto Košta mnohahodinová jednání a s týmem ANO jednal o podobně krajské vlády, v pondělí ráno přišel za svými pacienty.

„Proč bych neordinoval?" divil se pravděpodobně budoucí hejtman. „Mám tady pacienty, kterým není zrovna nejlépe, tak se jim musím věnovat," dodal.

Na nedostatek pacientů si stěžovat nemůže. V jeho kartotéce je přes 1800 jmen. Podle svých slov až na poslední týdny před volbami jeho pacienti nepoznali, že je lídrem kandidátky ANO v Olomouckém kraji.

„Teprve v posledním měsíci, kdy běžena ostrá kampaň, jsem s pacienty toto téma řešil a bavil se s nimi o možné podpoře. Odbornost od politiky zásadně odděluji," uvedl Oto Košta.

V ordinaci v pondělí pobyl celé dopoledne. „Jednání o koalici jsou naplánována na odpolední hodiny. V jednu hodinu přijde do ordinaci paní doktorka, rezident, a zastoupí mě," vysvětloval praktický lékař, který získal od voličů v Olomouckém kraji vůbec nejvíce preferenčních hlasů – 2 751.

Právě tato lékařka nahradí profesionála s třicetiletou praxí v příštích měsících. „Jde o takzvané rezidenční místo, o které jsem požádal před dvěma lety, aniž bych tušil, co mě čeká od října 2016," usmál se lékař-politik.

„Domluvili jsme se tak, že si udělá dva roky takzvané kolečko a pak bude rok u mě. Krásně to vyšlo, takže od příštího měsíce tady bude na plný úvazek, a to do října 2017. Pak bude atestovat. Co bude dál, to se uvidí," vysvětloval Oto Košta.