Dvojice žen, které zastavují chodce v ulici 28. října a vybírají od nich peníze si ve středu odpoledne všimla pracovnice, která obluhuje městský kamerový systém. Hlídka městské policie pak vyjela na místo prověřit, zda se jedná o řádně povolenou sbírku.

„Peníze v centru města vybíraly dvě ženy z Rumunska ve věku patnáct a dvaatřicet let. Tvrdily, že se jedná o sbírku pro postižené děti a dokládaly to podpisovým archem s hlavičkou Unicef. Podle strážníků se však jednalo o pouhé fotokopie stažené z internetu. Žádné jiné oprávnění ani pověření od humanitární organizace jim nebyly schopny předložit," popsala dvojici mluvčí olomoucké městské policie Magda Václavíková.

Ženám se přitom během odpoledne podařilo vybrat sedm set korun. Strážníci pak celou záležitost konzultovali s policií České republiky a s ohledem na vybranou částku ji vyhodnotili pouze jako přestupek.

„Využili také svého oprávnění a tyto peníze ženám odebrali. Pak celou událost předali přestupkovému oddělení olomouckého magistrátu," dodala Václavíková s tím, že za poslední dobu městská policie prověřovala v centru Olomouce hned několik podobných veřejných sbírek. Ty ale byly řádně zaregistrované a povolené.

Případ Kubík

Mnohem závažnějším případem falešné sbírky se však zabývali olomoučtí policisté letos na konci ledna. Tehdy na prostranství u Galerie Moritz vybírali žena a muž z Tábora peníze na invalidní vozík pro svého údajného postiženého syna Kubíka. Během jediného dne od důvěřivých Olomoučanů nashromáždili téměř 5 200 korun. Celou sumu si chtěli nechat pro sebe, protože žádného syna neměli. O peníze v posledních dvou letech připravili podobným způsobem stovky lidí z celé republiky.

Jak poznat podvodníka?

Lidé, které na ulici někdo zastaví s prosbou o příspěvek si mohou hned ověřit, zda se jedná o podvodníky nebo organizátory registrované a povolené akce. Dobrovolníci musejí mít na oděvu viditelně umístěnou průkazku se svým jménem, číslem občanského průkazu a jménem a mobilním telefonem osoby odpovědné za sbírku. Měli by mít s sebou také notářsky ověřenou kopii povolení sbírky od příslušného krajského úřadu.

„Pokladnička musí být řádně zapečetěná a opatřená razítkem magistrátu, městského či obecního úřadu, na jehož území se peníze vybírají. Není možné, aby se do kasičky s razítkem olomouckého magistrátu vybíraly peníze například ve Šternberku," vysvětlil tehdy pracovník spolku Trend vozíčkářů Evžen Hlaváček, který je rovněž organizátorem tradiční sbírky Zasukované tkaničky.

Sám má zkušenost se studenty, kteří ho před časem v ulicích Olomouce oslovili se žádostí o příspěvek na humanitární účely.

„Když jsem je požádal o průkazky a kopii povolení sbírky, tak se bez jediného slova sebrali a spěchali pryč. V podobných případech je lepší vzít si od dvojice, která peníze vybírá, letáček se jménem nadace a zjistit si o ní podrobnosti. Je možné přispět dodatečně zasláním částky přímo na bankovní účet nebo odesláním dárcovské textové zprávy z mobilního telefonu," doporučil Hlaváček postup, jak se vyhnout podvodníkům.