„Myslím, že je to ocenění za všechny mé dosavadní aktivity. Jsem ráda i za spojení soutěže s regionem, protože jsem se svým kořenům vždy snažila vracet, co mi daly," řekla Hana Pokorná.

Dnes učí na Církevním gymnáziu Německého řádu a k tomu organizuje řadu veřejně prospěšných akcí.

Ocenění v úterý spolu s dalšími finalistkami převzala ve slavnostním sále vojenské nemocnice Klášterní Hradisko v Olomouci.

Večer, který moderoval Jakub Železný, zpestřilo pěvecké vystoupení sólistky Národního divadla a klavíristky, módní přehlídka a známé skladby zahrané na akordeon a violoncello.

Každý má nějaký talent a měl by se o něj podělit 

Rozjížděla čajovou kulturu na Moravě, pořádala výstavy, vychovala tři děti, učí, motivuje ostatní.

Za své výrazné působení v Olomouckém kraji získala v úterý Hana Pokorná z Olomouce cenu Žena regionu.

Při širokém záběru svých aktivit bere ocenění hlavně jako zhodnocení dlouhodobé činnosti v oblasti kultury a výchovy.

V Olomouci začínala na Univerzitě Palackého, začátkem 90. let nastoupila do vlastivědného muzea jako vedoucí propagačního oddělení.

„Pořádala jsem i hodně velké výstavy. Některé třeba za šest týdnů navštívilo deset tisíc lidí. Dokonce si vzpomínám, že mi jednou ředitel sebral prémie za to, že do muzea přišlo příliš mnoho zájemců a nevešli se tam," vzpomíná na roky 1992 až 1994.

Podle svých slov také přišla s vytvářením sponzorských smluv v kultuře.

Následně se rozhodla podnikat a pustila se do čajovnictví.

Její olomoucký podnik U Bílého slona byl třetí v republice a první na Moravě.

Později přibyly čajovny v Prostějově a v Ostravě. Absolventka historie a filozofie chtěla vytvářet místa, kde je možné přemýšlet o duchovních věcech.

„Že to byla cesta ukazuje i to, že nám hosté rozkradli asi čtyřicet nápojových lístků, aby měli know-how," vybavuje si pobaveně.

Moravské kořeny

Po deseti letech života živnostnice, kdy zároveň vychovávala děti, přišel rozvod. Vrátila se do školství. Nadále organizovala a uváděla výstavy, psala úvody ke katalogům.

„Momentálně podporuji spolek mladých umělců, kteří začínají vystavovat. Mám zvláštní schopnost přemlouvat lidi k tomu jít s kůží na trh. Přesvědčila jsem třeba loštického řezbáře Jaroslava Beneše, to mi jde. Věřím, že každý má nějaký talent a měl by se o něj s lidmi podělit," říká Hana Pokorná, kterou do celostátní soutěže přihlásila dcera právě se skupinou začínajících umělců.

Vítězka je členkou Fóra 50 %, stála u založení hnutí Česká prezidentka a zasazuje se za práva žen. Těší ji, že soutěž kromě hledání výjimečných žen dává důraz i na region.

„Mojí velkou láskou je historie a i když mě lákala Praha, mám moravské kořeny a moji předci měli vždy ve zvyku v místě, kde žili, něco dělat. Naučili mě, že tam, kde jsem, pracuji pro kulturu, pro lidi, pro zachování hodnot, které nám předali," dodává k oblasti dnešního Olomouckého kraje.