„Přímo na hranicích naši vojáci nepůsobí," uvedl velitel jednotky Ondřej Prokop.

„Hlavní úkol jednotky je součinnost s maďarskou armádou v oblasti ženijní a logistické podpory," připomněl. close Ženisté z Olomouce již v Maďarsku plní úkoly. Přeškolují maďarské vojáky v používání polních kuchyní, které si Maďaři převezmou. zoom_in

Jednotka, v níž je třináct vojáků ze 153. ženijního praporu z Olomouce, přeškoluje maďarské vojáky v používání polních kuchyní. Po zaškolení si kuchyně převezme maďarská strana.

Kuchyně PK-60 je posledním modelem polní kuchyně v provedení přívěsu taženého za nákladním vozidlem. Je určena pro přípravu teplé stravy až pro 150 osob.

Pod kotli je možné topit jak naftou, tak pevným palivem.

Při delším použití na jednom místě je možné ji sejmout z vozíku a použít samostatně.

Spravují i silnici a přepravují materiál

V Hódmezővásárhely je práce i pro osádku ženijního stroje JCB.

„Nedaleko kasáren jsme začali s vyměřením prostoru a spolu s příslušníky maďarského ženijního praporu začneme upravovat příjezdovou komunikaci do prostoru, v němž poté vznikne výcvikový polygon pro přípravu jednotek působících přímo na hranici," upřesnil nadporučík Prokop.

Využita je i přepravní kapacita jednotky. Do Maďarska vyrazila s pěti těžkými osmikolovými terénními nákladními auty Tatra T-815 a přepravníkem kontejnerů Tatra T-815 MLF. Technika je k dispozici pro přepravou materiálu a zásob dle požadavků maďarských ozbrojených sil.

Čeští ženisté budou v Maďarsku až do poloviny prosince. Nabídka pomoci vzešla ze strany Ministerstva obrany ČR a byla předem konzultována s maďarskými partnery, kteří ji ocenili.