"Rozloučení proběhne pouze v úzkém rodinném kruhu," oznámila hereččina sestra Silvie Marková.

Hana Maciuchová se narodila 29. listopadu 1945 ve Šternberku, vyrůstala v Olomouci, kde absolvovala hejčínské gymnázium.

Byla členkou Studia při Divadle Oldřicha Stibora v Olomouci. 

"Na Hanou se vracím velice, velice ráda. Sice žiju v Praze, kde hraju divadlo, ale v podstatě rozum jsem brala tady. Jsem opravdu Hanačka. Navštěvuji zde rodinu mé sestry i bratra, všichni žijí v Olomouci, takže za nimi pravidelně dojíždím," popisovala Hana Maciuchová svůj vztah k Olomouci v rozhovoru pro Deník v roce 2019.

Po gymnáziu odešla na divadelní studia na pražskou DAMU. Na kontě má nespočet divadelních, televizních i filmových rolí. Byla dlouholetou členkou pražského Divadla na Vinohradech.

Byla mimo jiné čestnou prezidentkou festivalu rozhlasové tvroby Prix Bohemia Radio v Olomouci a také patronkou olomoucké základní školy Svatoplukova.

„Jak to byla nádherná, krásná dáma, pokorná a silná, tak tato těžká situace z ní udělala ještě pokornější, průzračnější a krásnější bytost, která zářila a bylo velkým obdařením, když člověk mohl být v její přítomnosti,“ reagoval na zprávu o její smrti ředitel školy Jiří Vymětal. S herečkou jej pojilo i přátelství, naposledy ji navštívil loni v srpnu.

Hana Maciuchová se po boji s rakovinou na jaře 2017 vrátila do práce. Měla nádor prsu, stejně jako v minulosti její maminka, která tehdy nad rakovinou zvítězila. Zákeřná nemoc ji ale bohužel dostihla znovu v podobě rakoviny slinivky.

Životním partnerem Hany Maciuchové byl 20 let, až do své smrti v roce 1993, herec Jiří Adamíra. Jejich vztah zůstal bez dětí.