Protože dědické řízení neprokázalo, že by měl univerzitní profesor, který sbírku vlastnil, nějaké žijící příbuzné, tak jeho majetek ze zákona připadl Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten poté na základě doporučení odborníků pozůstalost převádí vhodným institucím.
Švabinského Rozkvetlá růže
Mezi obrazy, které dostal olomoucký památkový ústav, je i grafický list Maxe Švabinského nazvaný Rozkvetlá růže. „Jedná se o nahodilý soubor osmi obrazů, převážně od regionálních autorů, jedno křesílko a sošku. Vše v hodnotě do dvaceti tisíc korun. Přesto nás potěšilo, že nám úřad tuto pozůstalost nabídl,“ sdělil ředitel olomoucké pobočky NPÚ Pavel Konečný.
Původně chtěli památkáři obrazy umístit v prostorách hradů Bouzov a Šternberk, popřípadě v interiéru zámku Velké Losiny. Díla se však do historických objektů tematicky nehodila, proto nyní zdobí prostory přímo v sídle olomouckého památkového ústavu.
„Úřad nám podobnou pozůstalost nabídl poprvé. Pokud by se taková nabídka opakovala, měli bychom zájem zejména o umělecké předměty historicky nebo myšlenkově spjaté s historickými objekty, které spravujeme,“ poznamenal Konečný.
Jana Rennerová z oddělení komunikace ÚZSVM vysvětlila, že pozůstalost státu propadá ve chvíli, kdy dědické řízení prokáže, že zesnulý neměl žádné dědice. „Co se týče uměleckých předmětů, ty nabízíme dle jejich povahy jednotlivým muzeím, galériím a dalším institucím. Předání hodnotnějších uměleckých děl schvaluje ministerstvo kultury,“ uvedla.
Vzácné umělecké předměty získává díky darům či závětím sběratelů i Muzeum umění Olomouc. „Donátoři nám občas darují různé umělecké předměty, obrazy, kresby, grafiky, ale také vzácný nábytek nebo plakety,“ uvedl mluvčí muzea Petr Bielesz.
Svá díla někdy odkazují i samotní umělci. „Snad nejpočetnější je pozůstalost Karla Svolinského, která čítá zhruba dvacet obrazů a okolo osmi tisíc scénografických návrhů, grafik, fotografií a kreseb,“ informoval Bielesz.
Chtějí být ve sbírce
Ne každý dar však má naději, že se v budoucnu stane součástí některé expozice.
„Na adresu muzea například přišla zásilka ze zahraničí. V průvodním dopise stálo, že si autorka přeje být zastoupena v našich sbírkách. Pro muzeum její artefakt velkou hodnotu nemá, ale autorka si do svých biografických dat může napsat, že její dílo je zastoupeno v našem sbírkovém fondu,“ objasnil mluvčí.
Také Vlastivědné muzeum v Olomouci příznivci v minulosti obdarovávali různými exponáty. „Teď už se nám to bohužel několik let nestalo. Lidé nám spíše chtějí zajímavé předměty prodat, což je na druhou stranu pochopitelné,“ uvedla ředitelka Vlastivědného muzea Miloslava Hošková.
Ivo Opletal