„Zkoušíme to poprvé. Zdá se, že zájem bude, i když sobotní akce byla víceméně náhoda. Chtěli jsme to naplno spustit až od září, ale na letáky jsme otiskli dřívější datum,“ přiznal zemědělec Ladislav Kašpar.

Podle něj byl zatím největší zájem o cibuli. V nabídce zůstane až do vyprodání zásob, odhadem do konce příštího měsíce. Návštěvníkům by rád doporučil i mrkev.

„Máme odrůdu holandského typu. Jakmile projde prvními mrazíky, její šťáva ještě zesládne a bude lahodnější,“ lákal na svůj pozemek. Od podzimu nabídku rozšíří o řepu nebo zelí. To si však nebudou zákazníci sbírat sami, ale nabídne ho k prodeji, až když jednotlivé hlávky sklidí z pole. Sběrači budou mít na výběr i z pěti druhů dýní.

Večerem provázel osmnáctičlenný orchestr Swingband Olomouc a klavírní virtuóz Elly Jay.
Romantici tančili pod Kosířem, čekal je ples, swing i Rusalka

Přestože první várku informačních letáků organizátoři samosběru roznášeli především na Konicku, pětihektarové pole na okraji obce v sobotu navštívilo zhruba 150 lidí. Mezi nimi například Barbora Macháčová ze Senice na Hané.

O této možnosti se dozvěděla od své mamky, k níž se informace dostala zase od někoho jiného.

„Nasbírali jsme si 25 kilo červené a 25 kilo žluté cibule, koupila jsem třeba i petržel – osm korun za kilo. Bedýnky jsme měli svoje, na místě je však možné pořídit si pětikilové pytle,“ řekla Bára. Do Vojnic se plánuje v dohledné době vrátit.

Samosběr zeleniny je určen pro rychlou konzumaci i zásoby na zimu. Při odběru většího množství cena za kilogram klesá.

„Teď to bylo ještě trochu zmatené, ale brzy tu lidé budou mít k dispozici i barel s vodou na umytí a mobilní záchod,“ doplnil Ladislav Kašpar. 

Ilustrační foto
Litovel chce vysázet vinice. Vinohradů na Hané přibývá, i dobrých vín