Ti, kteří přesto zkusí pole projet a plodiny se jim podaří chemicky ošetřit, většinou jásají jen chvíli. Déšť totiž záhy postřik spláchne. Meteorologové navíc předvídají deště i na tento týden.

Podle některých hospodářů mohou být dopady dosavadního počasí na letošní úrodu zejména u obilovin katastrofální.

„Do polí se nedá vjet, abychom provedli chemickou ochranu proti škůdcům a chorobám. Porosty začínají žloutnout, protože jsou pořád ve vodě. Všechno to plave. Je to špatné,“ reagoval předseda Zemědělského družstva Senice na Hané Jaroslav Navrátil.

„Je velký problém se do porostů na polích vůbec dostat, a pokud se o to někdo pokusí, začne pršet a déšť postřik spláchne. Jsou to vyhozené peníze. Je to na nic,“ postěžoval si soukromý zemědělec Jan Kadlec.

Pole tak zarůstají plevelem a zemědělci se obávají také škůdců a plísní. V některých místech již spadlo na pole tolik srážek, co se jindy snese z oblohy za celý rok.

„V podmáčené půdě mají porosty málo vzduchu a někde už začínají žloutnout. Například pro ječmeny je to už velký problém – ty, co jsou na těžších půdách, tam je konec,“ poznamenal s tím, že i na Olomoucku jsou části obdělaných pozemků v blízkosti toků zaplaveny a pěstitelé tam počítají škody.

Zemědělci doufali, že tento týden se snad konečně počasí umoudří a sluníčko laguny a bláto alespoň trochu vysuší. „Tento týden rozhodne, a bohužel předpovědi vypadají dosti špatně. Hlavně ječmeny dostanou na frak,“ komentoval Navrátil.

„Řepky zatím vypadají slušně, ale jestli bude pořád tak pršet, pak je nesklidíme. A nejen je. Vítr pole poválí. Obávám se, že letos to bude velmi špatné,“ dodal Kadlec.

Podle meteorologů bude nejvíce pršet kolem poloviny týdne. Výraznější srážky, které se dostaví někdy v noci na středu, se týkají především oblasti Beskyd a Vsetínských vrchů.

Meteorologové v regionu očekávají srážek méně. „Na Olomoucku by to co do množství srážek mělo být příznivější – do 20 milimetrů. Vše budeme upřesňovat podle aktuálních modelů,“ uvedl Petr Ostrožlík z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě.

Vyšší vlhkost vzduchu v těchto dnech, která přeje plísním a houbám, již zemědělcům nehraje do karet. I když se v těchto zamračených dnech stane, že svítí slunce, je vlhkosti ve vzduchu více, protože se odpařuje velké množství vody z půdy.

„Vlhkost se tehdy pohybuje kolem čtyřiceti procent. Když prší, je kolem 95 procent,“ dodal meteorolog.