Například jedno z největších na Olomoucku – Zemědělské družstvo Senice na Hané – nabízí k pronájmu či prodeji hned několik objektů. Jde třeba o bývalou porodnu prasnic, výkrmnu a kravín v Cakově a kravín a sklad slámy v Luběnicích.

„Objekty máme prázdné zhruba deset let. Občas se zájemce objeví, ale komplikací je, že stavby jsou na cizích pozemcích, takže je potřeba sladit představy více stran a dát je do souladu s územním plánem obce,“ uvedl předseda družstva Jaroslav Navrátil.

Jak by je mohli investoři využít? „Už jsme prodali několik objektů a dnes slouží nábytkářské a strojní výrobě,“ vypočítával Navrátil. Přiznává, že zájem o nabízené objekty naráží na finance, které by investoři museli vynaložit do úpravy a rekonstrukce budov.

„U těchto staveb je problémem nízká výška. Museli by tedy snížit podlahu, což znamená nejen vybouchat beton a cihly, ale někam je odvézt, což také stojí dost peněz,“ podotkl.

Investoři proto podle něj raději dávají přednost stavbě montované haly na zelené louce. „Koupí za pár korun pole, a pokud mu tam povolí stavět, je pro něj tento způsob snadnější a možná i levnější,“ uvedl Navrátil.

Podle něj by proto mohly s využitím opuštěných zemědělských a průmyslových objektů pomoci stát či kraj.

„Takových objektů není málo. Když jsou možné daňové prázdniny a jiné pobídky, proč nepodpořit přestavění brownfields? Zastavovat úrodnou půdu montovanými halami, to je z dlouhodobého hlediska to nejhorší. Orná půda a krajina je tím navždy znehodnocena,“ uzavřel předseda družstva.