Proto podle něj musel Košta odejít, rozkmotřená koalice by nemohla pracovat.

Odvolaný hejtman nicméně zamířil i na něj, prý má dokumenty usvědčují ho ze střetu zájmů.

„Netuším, o co má jít. Počkám si na dubnové zastupitelstvo,“ reagoval v pondělí Zemánek, který na Valentýna rozeslal médiím prohlášení prvních tří hejtmanových náměstků kritizující Koštu.

Do jaké míry šlo o vnitřní věc ANO a jak moc byly spory s hejtmanem věcí koalice?
Pevně věřím, že tato kapitola skončila. Může se přihodit v každé straně, v hnutích poměrně častěji, protože se zjišťuje za chodu, průzkumem bojem, co vlastně persony, které tam vstupují, dovedou. Myslím, že představení ANO versus hejtman to naprosto přesně dokumentovalo. Stojím si za tím, že pokud chceme, aby kraj plnil programové prohlášení, které bylo dáno dohromady z programů všech stran, protože programy jsou dost podobné, není možná animozita mezi hejtmanem a zbytkem koalice. Podle mne to bylo jediné možné řešení, které vyvede kraj z krize.

Ze strany opozice na jednání zaznělo, že na špatném výběru Oto Košty za hejtmana nesou podíl i koaliční strany. Má tedy sociální demokracie na celé situaci svůj díl odpovědnosti?
Určitě to pochybení ČSSD nebylo. Šli jsme do koalice, volby jsme nevyhráli. Nabídku jsme rádi přijali, protože jsme chtěli protahovat tah na bránu, který s Olomouckým krajem udělali dva naši sociálnědemokratičtí hejtmani. Náš kraj už dávno není posledním krajem. Jsou tu procesy, které jasně ukazují, že ekonomicky se zvedá. I prestiž Olomouckého kraje ve všech rovinách zásadně narostla.
Chyba ČSSD určitě není, že jsme dospěli k dnešnímu dni. Bylo to pouze vyústění všech procesů, které si hnutí ANO muselo odbýt, aby mohlo zvolit nového hejtmana.

Oto Košta zmínil, že má jisté dokumenty, se kterými může na dalším zastupitelstvu přijít a usvědčit vás ze střetu zájmů. O co jde?
Netuším. Myslím, že toho bylo poměrně dost řečeno i v osobních rovinách a je otázka, co je realita a co ne. Nedovedu to specifikovat. Počkám si na dubnové zastupitelstvo, s čím případně pan zastupitel Košta přijde.

Má nový hejtman nárok na nějakou doba hájení?
Žádná už není možná. Pan hejtman byl neuvolněný radní, jako krajský předseda ANO přesně věděl, do čeho jde. Myslím, že má v hlavě srovnáno, že tady už žádných sto dnů nebude fungovat. Nemáme na ně čas.

ČTĚTE TAKÉ: Troška o Koštovi: Od politiky jsem ho odrazoval, ale má se kam vrátit

Nevyostřilo dění posledního měsíce vztahy v koalici?
Naopak nás to trochu sblížilo. Za prvé máme o jeden hlas méně. Nevěřím, že by pan doktor Košta byl schopen pro nás pracovat. Čili máme 29, nadpoloviční většina je 28 hlasů. Všechny systémy, které fungují na jednom hlasu, jsou daleko pevnější než široké koalice. Věřím, že nás to stmelilo. Víme, co od koho můžeme čekat. Pořád tvrdím, že každé zlo je k něčemu dobré. Nepochybně to poškodilo pana Koštu, další členy hnutí ANO, koaliční partnery, kraj v tom píárovém smyslu. Domnívám se, že pokud to nezopakujeme a budeme fungovat s novým hejtmanem, nic jiného se nemění. Zasedání rady, zastupitelstva běží v procesních věcech bez problémů. Pokud dnes schválíme rozpočet a investice, de facto je zásadním úkolem příprava rozpočtu na rok 2018 a příprava a revize dotačních titulů. Na to jsme neměli čas.

Ladislav Okleštěk chce zvážit své další působení ve sněmovně. Vy jste po říjnovém podpisu koaliční smlouvy říkal, že chcete dokončit práci poslance. Jak jste na tom teď?
Řekl jsem, že některé věci dopracuji. Do dalšího období sněmovny na volitelném místě nebudu. Samozřejmě coby krajský předseda bych měl na kandidátce být a tlačit nás k volebnímu zisku pro naše poslance. Určitě to nebude v první desítce, řekněme druhá polovina.

Toto volební období u sebe tedy vidíte jak?
Bohužel nebo bohudík zastávám důležitou pozici v rozpočtovém výboru, kde je to hlasování opravdu na hraně, protože tam pořád někdo chybí. Zkušenosti se asi nedají tak rychle předat. Mám pocit, že to volební období, kdy sněmovna bude ostře fungovat do letošního června, pak jsou parlamentní prázdniny a na podzim volby, dokončím.

Kdyby to samé chtěl udělat hejtman Okleštěk, půjde to?
Exhejtman Rozbořil říkal, že je to velká oběť, ať si někdo zkusí mít na starosti investice, dopravu, ekonomiku a krizové řízení. Nový pan hejtman má na starosti sociální věci a věci příslušející mu ze zákona. Myslím, že po zvážení všeho, co má na starosti se může stát, že se některé věci přesunou, aby mohl dokončit. Dovedu si skloubení těch funkcí představit.

ČTĚTE TAKÉ: 

Manažer Sigmy Minář otevřeně: Z loňských přestupů jsem se poučil

Novým hejtmanem je Okleštěk. Sesazený Košta asi ANO opustí