Jednou z nich je nemocnice ve Šternberku. Zemánek je přesvědčen, že by se kraj měl pokusit najít právní cestu, jak stávající smlouvu s Agelem vypovědět. Zvolit by měl neziskovou formu nemocnic.

Jak hodnotíte fungování nemocnice za dobu, co ji má v pronájmu dceřiná společnost Agelu, Středomoravská nemocniční?
Vystřídali se zde čtyři ředitelé. Od ledna se vedení přesune jinam (do Prostějova). Budeme zde mít soubor jednotlivých oddělení, které budou řízeny na dálku? Zůstane prezentace porodnice jako vlajkové lodě nemocnice jedinou devízou? S něčím takovým nemohu souhlasit. Nesmířím se ani s přesunem špičkových laboratoří do Prostějova a ani s odchody špičkových pracovníků.

Vy byste tedy s Agelem skončil?
Snad existují právní cesty, jak to udělat. Jsem si plně vědom, že to bude nesmírně komplikovaná záležitost. V první řadě by se měl najmout tým právníků, a ten by měl přezkoumat nejen smlouvu, ale hlavě to, zda jsou kroky Agelu za dobu jeho působení v souladu s podmínkami výběrového řízení.

Každá smlouva se dá vypovědět, otázkou je, za jakou cenu. V tomto případě by zřejmě sankce mohly zatížit krajský rozpočet.
To je potřeba pořádně zvážit. Každopádně by se smlouva měla upravit tak, aby podíl kraje na řízení nemocnic byl větší. Stejně tak město Šternberk, i když má v nemocnici svůj majetek, nemůže nic. Vlastně ani neznáme všechny dodatky smlouvy.

Jaké vy byste navrhoval řešení dalšího fungování těchto tří nemocnic, pokud by byla politická shoda na zrušení stávající podoby?
To původní – krajskou akciovku a neziskovou formu. Stávající způsob, kdy soukromník sice platí nájem, ale kraj mu peníze dává zpátky, s tím nemohu souhlasit. Takové podnikání by se mi také líbilo.

Máte ohlasy pacientů, jak jsou spokojeni s péčí pod novým provozovatelem?
Vím, že Agel si dělal vlastní průzkum. Ale také vím, že z nemocnice odešli odborníci a od dalších, kteří zároveň sedí v zastupitelstvu, zase mám informace, jak se snaha šetřit projevuje.

ČTĚTE TAKÉ: Vavroušek: Nemocnice chci jako neziskovky