Firma své produkty vyváží do více než padesáti zemí světa, a tak se při besedě se zaměstnanci mluvilo o zahraniční spolupráci s Čínou či Indií.

Na otázky čínského a indického manažera odpovídal anglicky.

Dotaz v ruštině zodpověděl Zeman ve stejném jazyce.

Číňan si také nechal podepsat obálku časopisu, na které si Miloš Zeman podává ruku s čínskou hlavou státu Si Ťin-pchingem.

Kromě otázek z businessu padly i časté dotazy na příští kandidaturu do prezidentského úřadu nebo uprchlickou otázku.

„Nebavíme se o uprchlících, ale o ilegálních migrantech. Tito lidé porušují zákon, protože nežádají o azyl v první bezpečné zemi. Klidně bychom mohli přijímat uprchlíky z Ukrajiny, kde mají stejnou reálnou mzdu jako v Bangladéši. Ukrajinců již u nás pracuje sto tisíc, pár desítek tisíc dalších by neměl být problém," řekl prezident s odkazem na možnou migrační vlnu z této země.

Odmítl ale uprchlíky z muslimského světa. Do Evropy si podle něj jezdí jen pro sociální dávky, jejich kulturu navíc označil za neslučitelnou s tou evropskou.

Aspoň jeden chlapík s pistolí

Pracovníky zajímal i Zemanův názor na držení zbraní.

Prezident uvedl, že doba se mění a stejně tak jeho postoj.

Zmínil, že zbraní bylo dříve méně i mezi policisty a bezpečnost byla větší.

„Po posledním masakru v Paříži jsem se ale přiklonil k tomu, že každý příčetný občan by měl mít právo nosit zbraň. Kdyby v tom hudebním klubu byl alespoň jeden chlapík s pistolí v kapse a uměl by střílet, možná to dopadlo o něco lépe. Útočníci byli čtyři a zastřelit čtyři lidi není zase tak těžká práce," reagoval.

Řeč přišla i na Zemanův volný čas. Prezident politoval, že nemá více času na čtení.

„Moji celoživotní vášní nebyly ženy, ale knihy. Nyní mám na čtení dohromady jednu hodinu týdně, jinak musím pročítat jen nudné papíry," řekl Miloš Zeman při návštěvě olomoucké části Chomoutov.

Od jednatele společnosti Miroslava Študenta dostal prezident zdobenou armaturu.