„Už toho bylo opravdu moc. Proputinovská orientace a legalizace mafiánských praktik jsou už podle mě za hranou. Nechci, aby naše děti měly fotku tohoto zločince ve třídách před sebou,“ napsal krajský radní pro školství Aleš Jakubec (TOP09) na sociální síti Facebook.

Podle jeho slov byla poslední kapkou milost pro šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Ten byl minulý týden pravomocně odsouzen k tříletému vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Zaplatit měl také 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Prezident Zeman mu udělením milosti v úterý 29. března vše prominul.

„Ta milost je vrchol arogance moci. Byla to má spontánní reakce, když jsem si tuto zprávu přečetl,“ popsal Aleš Jakubec pohnutky ke své výzvě.

V každém případě se však jedná o jeho osobní aktivitu, žádné oficiální nařízení v tomto směru hejtmanství nechystá.

Místo prezidenta státní znak

Většina ředitelů a učitelů, kteří na jeho prosbu reagovali, ve svých školách fotografii prezidenta nemají. „Vím, že pan ředitel gymnázia v Olomouci-Hejčíně vyslyšel mou prosbu a fotografie sundali. Prý tam už nejsou,“ řekl radní Jakubec.

Deník oslovil několik ředitelů z regionu s otázkou, zda portrét prezidenta v učebnách jejich škol visí, případně zda se téma jeho sejmutí na jejich škole řešilo.

„Když jsem nastupoval, obrazy prezidenta v naší škole nebyly. Nemáme v plánu je ani věšet,“ řekl ředitel Základní školy Jeseník Dominik Liberda.

Podobná situace je na Střední škole gastronomie a farmářství v Jeseníku.

„Vyvěšovat portrét prezidenta byl zvyk a myslím, že posledního jsme u nás měli Václava Havla. Už za mého předchůdce jsme portrét prezidenta neměli. Používáme už delší dobu státní znak. Ten je stále stejný,“ řekla ředitelka školy Silvie Pernicová.

Problematika portrétů hlavy státu není tématem ani v Zábřehu. Město zřizuje čtyři základní školy a podle dlouholetého starosty Františka Johna problematiku prezidentských podobizen místní samospráva nikdy neřešila.

„Je možné, že obraz prezidenta v některých třídách bude, ale nevybavuji si to. Jeden z ředitelů má v ředitelně pověšený obraz císaře Františka Josefa. U škol máme státní vlajky. Je to symbol státnosti, visí tam celoročně,“ řekl starosta Zábřehu František John.

Není to povinnost

Vyvěšovat v učebnách portrét státníka není a nikdy nebylo povinné. Jde o tradici sahající do dob rakousko-uherského mocnářství.

„Rozhoduje o tom ředitel. Vím, že na některých školách mají Komenského, viděl jsem i Einsteina, jinde mají znaky České republiky. Je to pozůstatek z doby Rakouska-Uherska, kdy všichni museli vzývat toho nejvyššího. Myslím, že tato doba už skončila,“ dodal Aleš Jakubec.