„Paní (Lenka) Bradáčová a pan (Ivo) Ištvan (vrchní státní zástupci v Praze a Olomouci) odvedli poctivý kus práce. Reagovat na to zrušením jejich institucí mně připadá poněkud nepatřičné," uvedl Zeman.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková uvedla, že otázka rušení VSZ je stále otevřená, byť se podle ní většina odborné veřejnosti kloní k tomu, že jejich ponechání ‚není nezbytné'.

Prezident v projevu také ocenil nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Podle něj odvedl na svém místě tolik práce, kterou nedokázali udělat jeho předchůdci.

Podle prezidenta je nutné, aby se politici, kteří jsou spojeni s korupcí, předražováním veřejných zakázek a dalšími nekalostmi, báli.

Státní zástupci by podle něj měli sehrát roli těch, díky nimž bude tato trestná činnost odhalována a potírána.

„Měli bychom mít odvahu postavit se za jejich nezávislost proti politickým, mocenským a ekonomickým tlakům, i proti mediálnímu mainstreamu, který až do poslední chvíle tvrdil, jak jsou některá obvinění falešná. Chránil ty, kteří mluvili o prokurátorské republice a o vládě plukovníků či podplukovníků," dodal Zeman.

Válková uvedla, že posílení nezávislosti státních zástupců musí ale provázet i posílení odpovědnosti.

Úřad pro potírání korupce

Státní zastupitelství funguje v současné podobě 20 let. Zákon v něj proměnil tehdejší více centralizovanou a zločiny komunismu dehonestovanou prokuraturu s platností od 1. ledna 1994.

Je součástí moci výkonné a spravuje ho ministerstvo spravedlnosti. Zákon o státním zastupitelství byl opakovaně novelizován, přesto se chystá další změna. Minulá vláda ale připravený zákon loni v červenci stáhla z Poslanecké sněmovny.

Podle Válkové je nyní většina paragrafů prodiskutována a zákon bude opět předložen. Kromě posílení nezávislosti státních zastupitelství i jednotlivých státních zástupců má přinést zřízení zvláštního úřadu pro potírání korupce, který by se věnoval závažné hospodářské kriminalitě.

S tímto krokem souvisí záměr rušení VSZ v Praze a Olomouci, jejichž agendu by převzalo Nejvyšší a krajská státní zastupitelství i zmíněný nový útvar.