Tentokrát ukáže i ty nejmenší, které jsou často cestujícím skryté v útrobách železniční infrastruktury.

„Pochlubíme se i muzejní novinkou. Je to dieslová lokomotiva posunovací řady BN 60, která byla před šedesáti lety vyrobená v ČKD Praha. Historicky byla v lokomotivním depu Přerov a moc se jich v České republice nedochovalo, je to rarita. Donedávna se ještě využívala v Přerově. Je to typ, který se ve své době moc nevyráběl a navíc ji můžeme využít ke svezení návštěvníků," uvedl Petr Holánek z generálního ředitelství ČD, z kanceláře výkonného ředitele pro provoz a techniku a správce muzejní expozice.

Stálými obyvateli muzea jsou tři parní lokomotivy. Exponáty, které přibudou, jsou posunovací lokomotivy.

Muzeum bude otevřené od 10 do 16.30, zájemci jej najdou v areálu motorové remízy vlevo za hodolanským podchodem v areálu hlavního nádraží Olomouc.

„K vidění budou provozní stroje: 314.303 – nejstarší provozuschopná parní lokomotiva Českých drah, dále motorové BN60, 701, 799, 710, 704, 714. V plánu je přehlídka lokomotiv na točně, vyhlídkové jízdy, chybět nebude ani možnost jízdy na stanovišti," doplnil Holánek.

Vstupné je padesát korun, zlevněné pro děti, studenty, důchodce a osoby se ZTP/P je dvacet pět korun.

Ti, kteří by otevřené muzeum tuto sobotu nestihli, se za lokomotivami mohou vydat do konce návštěvnické sezóny ještě 31. srpna, 1. září, dále v rámci Dnů Evropského dědictví 7. a 8. září. Otevřeno bude i v poslední zářijový víkend.