Ti by se připojili k dalším původcům záměru na zbudovaní olomouckého muzea železnice, a to Českým drahám, Správě železničních dopravních cest či Národnímu technickému muzeu v Praze.

Železniční "svatostánek" by měl stát v Hodolanech za kolejištěm olomouckého nádraží, projekt je ale zatím jen na papíře.

Nadace Okřídlené kolo (NOK), kterákterá pomáhá zejména zachovávat unikátní vlaková historická vozidla, již nechala vytvořit studii, která se zabývá konkrétní podobou muzea, které by mělo vyrůst za budovou hlavního nádraží v Olomouci.

Do něj by se v budoucnu mohli přijít návštěvníci podívat nejen na historické skvosty českých kolejí.

VÍCE o PROJEKTU ŽELEZNIČNÍHO MUZEA OLOMOUC
(pdf Nadace Okřídlené kolo)

„Máme obrovskou podporu Národního technického muzea. To disponuje téměř sto padesáti kolejovými vozidly, což je mnohem víc, než je možno někde vystavit,“ řekl Josef Tomeček z NOK.

„Počítáme, že exponáty si budeme s Národním technickým muzeem vyměňovat. Podobnou spolupráci chceme navázat i s dalšími, nejen tuzemskými institucemi, jež by nabízely exponáty zajímavé pro naše návštěvníky,“ naznačil dále Tomeček.

Studie železničního muzea v Olomouci. Zdroj - Nadace Okřídlené kolo
Studie železničního muzea v Olomouci. Zdroj - Nadace Okřídlené kolo

O zapojení se do plánovaného projektu muzea, které by mělo být novým a svým rozsahem i významem velkým turistickým lákadlem v hanácké metropoli, se nyní rozhoduje na kraji i na městě.

„Nejlepší formou, aby muzeum mohlo vzniknout, je založení obecně prospěšné společnosti. Ta by jednak jednodušeji dosáhla na jednotlivé fondy, ale i snáze získala pozemky Českých drah. Olomouc má záměr vstoupit do této společnosti,“ řekl Svatopluk Ščudlík, náměstek olomouckého primátora.

Také kraj pozvala nadace ke spolupráci.

„Železniční muzea jsou významnými turistickými cíli. Jsem rád, že nás nadace oslovila, abychom se i my stali spoluzakladateli společnosti, která by na tento projekt žádala o evropské peníze,“ doplnil Alois Mačák, náměstek hejtmana.

Zopakoval také, že pro obecně prospěšnou společnost bude snazší jednání o pozemcích.

O tom, jestli se obě samosprávy stanou spoluzakladateli uskupení Okřídlené kolo, budou ještě rozhodovat zastupitelé.

„Pokud návrh na vstup města do obecně prospěšné společnosti dále schválí Zastupitelstvo města Olomouce, bude základní vklad ve výši deset tisíc korun uhrazen z prostředků odboru dopravy,“ sdělila Jana Urbaníková, mluvčí olomoucké radnice.


PODÍVEJTE SE:
NÁRODNÍ DEN ŽELEZNICE v OLOMOUCI