"Zelené perly představují dvanáct nejhodnotnějších historických zahrad a parků Olomouckého kraje, z celkového počtu přibližně padesáti památkově chráněných objektů historické zeleně. Jsou to především zámecké parky Velké Losiny, Loučná nad Desnou, Čechy pod Kosířem nebo například Náměšť na Hané, ale také Smetanovy, Čechovy a Bezručovy sady v Olomouci i Arboretum v Bílé Lhotě,“ vyjmenovala jen některé památky kurátorka výstavy Renáta Fifková.

„Výstava chce mimo jiné ukázat krásu historických zahrad a parků, dědictví předků, kterého si generace po roce 1945 bohužel dostatečně nevážili,“ pokračovala.

Příchozí si ve výstavních prostorách Vlastivědného muzea mohou prohlédnout exponáty zapůjčené z celé Moravy – litinový nábytek, historické plány, veduty, dobové fotografie a pohlednice nebo staré tisky věnované zahradní architektuře či botanice, ale i zahradní inventář.

Zahrdníkův výuční list z roku 1745

„Vystaveno je i patnáct starých tisků, zapůjčených z Vědecké knihovny v Olomouci, které jsou opravdu unikátní a ukazují průřez zahradní tvorbou od pozdní renesance po devatenácté století. K vidění jsou i dva herbáře z roku 1745, které jsou kolorované a pak také velice unikátní starý tisk, jedna z prvních prací o čínské flóře z roku 1656,“ popsala kurátorka výstavy.

Jedním z vystavených exponátů je i výuční zahradnický list z 1. srpna roku 1745, který vystavil velkolosinský zámecký zahradník Filip Antonín Pech svému učni Danielu Rotterovi. Dokument je na pergamenu a zdobí ho miniatury s výjevy zahradnických pra­cí.

Výstava je přístupná od středy do neděle od 10 do 17 hodin a potrvá do 11. ledna 2009. Svými výtvarnými pracemi ji doprovázejí i žáci základních a středních škol Olomouckého kraje.

Expozici připravilo Vlastivědné muzeum v Olomouci ve spolupráci s Vědeckou knihovnou v Olomouci, olomouckými pracovišti Zemského archivu v Opavě a Národního památkového ústavu a Státním okresním archivem v Olomouci.