Žádosti si lidé mohou začít oficiálně podávat od středy, již teď jsou však úředníci olomoucké pobočky Státního fondu životního prostředí zavaleni telefonáty zvědavých zájemců.

„Zájem tazatelů je opravdu nebývalý. Sotva položím telefon, začne znovu vyzvánět. Lidé se chodí ptát, i když není úřední den. Zrovna před chvílí tu byla paní s kočárkem a předtím další čtyři lidi,“ sdělil pracovník fondu Tomáš Bolek.

Všichni oslovení lidé z úřadu se přitom shodují, že není kam spěchat. „Program je vypsán do konce roku 2012 a je v něm jen pro letošek deset miliard. Není důvod k obavám, že by někdo nedostal peníze nebo byl jakkoli znevýhodněn kvůli časovému prodlení,“ uvedla mluvčí úřadu Lenka Brandtová.

Bez ohledu na to je ovšem hlad po informacích skutečně velký. Na speciální linku, která funguje zdarma, není snadné se dovolat. „Linka funguje, ale je přetížená, i když ji obsluhuje deset operátorů. Nejlepší je proto domluvit si telefonicky schůzku přímo s konkrétním pracovníkem našeho úřadu,“ upozornila mluvčí.

„Lidé se nejvíc zajímají o zateplování domů. Jednoznačně zatím převažují domy rodinné,“ informovala pracovnice olomoucké pobočky Marie Melničuková.

Jak mají zájemci o peníze postupovat? „Nejvhodnější postup je takový, že si na našich internetových stránkách v sekci zelená úspora stáhnou příručku pro žadatele. Podívají se na oblast, která by se jich mohla týkat a obrátí se na nás s konkrétnim dotazem, nejlépe formou e-mailu,“ popsala pracovnice.

V nejbližším období bude podle ní probíhat hlavně první informační fáze. „Informace, které lidem poskytneme, si pak nechají projít hlavou. Musí si ujasnit, zda jejich dům vůbec splňuje podmínky programu. Pak začnou chodit s žádostmi,“ podotkla Melničuková.

Nápor zájemců z celého kraje, který úředníci očekávají, prý státní fond zvládne. „Na zvýšený zájem jsme se dobře připravili. Kvůli programu jsme zdvojnásobili počet pracovníků olomoucké pobočky ze dvou na čtyři,“ upřesnila mluvčí Brandtová.

KAREL PÁRAL