„Několik generací Týnečáků čekalo na to, kdy se u nás konečně postaví klasická náves,“ řekl starosta Petr Hanuška.

Myšlenka zbudování centra existuje už několik desítek let

„Bylo namalováno spoustu projekčních řešení. Teď se podařilo dohodnout s Olomouckým krajem a majitelkou domu, který stojí vedle zdravotního střediska, odprodej nemovitosti i pozemku. Kraj jeho zbouráním odstraní nebezpečnou dopravní závadu, dům svou částí zasahoval do frekventované komunikace, a dokončí tak první etapu rekonstrukce komunikace, která se u nás uskutečnila v roce 2008,“ dodal.

Smlouva o odkupu nemovitosti je již podepsaná, s pracemi by se mělo začít v příštím roce.

„Kromě rekonstrukce silnice se vybudují nové autobusové a parkovací zálivy či nové chodníky, které bude financovat obec. Vytvoříme zelenou zónu, kde bude hodně laviček, ale i brouzdadlo, aby si tam děti v parném létě mohly hrát a osvěžit se,“ dodal.

Na letní brouzdání

„Bude to další procházkový bod pro děti. Když tam uvidí vodu, rády se tam budou brouzdat. Bylo by to příjemné,“ uvedla Michaela Wolfová, maminka a spoluzakladatelka Rodinného centra Čmelda, které sídlí v budově zdravotního střediska.

Vedení obce má představu, že by pro kraj nepotřebné pozemky, přesněji část stávajícího rodinného domu, před zbouráním ušetřilo, od kraje koupilo a nabídlo ve veřejné soutěži zájemci pro zřízení cukrárny.

„Chtěli bychom, aby zde vzniklo něco příjemného s posezením uvnitř i venku. Mezi zdravotním střediskem a cukrárnou chceme instalovat herní prvky, lavičky a spoustu zelených ploch. Soukromý majitel teď rekonstruje bývalou sokolovnu, která leží naproti zdravotnímu středisku a kde má vzniknout hřiště pro squash a bowling. Rádi bychom centrum oživili, aby lidé měli důvod sem chodit,“ sdělil starosta.

Poznamenal, že obec by tak splnila i jeden z bodů, který je důležitý pro úspěch v soutěži Vesnice roku.

„Vždycky nám řekli, že děláme spoustu investic, které jsou na tváři obce vidět. Oceňovali naše aktivity v oblasti kultury a sportu, dokonce jsme získali v celostátním kole stuhu za společenský život. Ale vyhrát nemůžete, protože nemáte centrum,“ posteskl si.

Začít chtějí na jaře

Na projektu nového centra obce se teď usilovně pracuje, hotový by měl být do konce roku.

„Teď například řešíme podobu veřejného osvětlení, vodovodní napojení brouzdadla. Chceme zde vybudovat informační kiosek s přístupem k internetu a rádi bychom přesvědčili nějakou banku, aby instalovala bankomat. Pokud všechno dobře půjde, práce začnou na jaře. Je to však běh na dlouhou trať a určitě nepostavíme vše najednou. Leží před námi spousta stejně naléhavých úkolů. V místní části Čechovice je potřeba dodělat kanalizaci, musíme rekonstruovat čističku odpadních vod, která nás přijde na zhruba třicet milionů korun,“ uzavřel Hanuška.