Kožní lékaři proto varují, aby sportovci a maminky malých dětí nepodceňovali sluneční paprsky a chránili pokožku. Po víkendu totiž ošetřovali případy spálené kůže a alergických reakcí.

Výrobci zmrzliny jsou z počasí od víkendu nadšeni.

„Konečně! Když není sluníčko, není chuť na zmrzlinu. Vloni jsme jeli již od 4. dubna,“ reagoval František Čouka.

„Známý si koupil na leasing stroj na výrobu točené zmrzliny, a ten mu kvůli počasí nevydělal ani korunu. Po dvou čtyřicetitisícových měsíčních splátkách ho vrátil. Vzdal to,“ podotkl.

Na polích už o víkendu začali zemědělci s postřiky. Snaží se zachránit, co se dá.

„Děláme všechno pro to, abychom uchránili co nejvíce. V sobotu i v neděli jsme jeli naplno. Dělali jsme postřiky, plečkovali cukrovku. Za dva dny se však nedá zachránit měsíc, kdy jsme nemohli do polí. Škody budou,“ reagoval předseda zemědělského družstva Senice na Hané Jaroslav Navrátil.

„Rozhodne až další počasí, úplně nejhorší by byl opačný extrém – velké sucho a horko,“ poznamenal.

Letní areál plaveckého stadionu v Olomouci otevřel už v sobotu, provozovatelé ostaních koupališť v regionu už chystají vše potřebné, aby mohli co nejdříve přivítat návštěvníky.

„Jsme závislí na vodě z potoka, a ta až do sobotního dopoledne byla kalná. Nemělo smysl dělat rozbory. Doufáme, že se to podaří ve čtvrtek a příští týden otevřeme,“ uvedl správce koupaliště ve Šternberku Zdeněk Jurča.

V Uničově chtějí otevřít v úterý.

Podle meteorologů bude v polovině týdne ještě tepleji a ve čtvrtek se rtuť teploměru přehoupne přes třicítku.

„Bude 25 až 28 stupňů, odpoledne přeháňky, případně bouřky. Ve čtvrtek to vypadá na polojasno až skoro jasno a teploty až kolem třiceti,“ uvedla Eva Koblihová z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě.