Důvod? Má dva vlastníky. Jedním je stát a druhým soukromá firma Moravoinvest.

Ani jeden nechtěl do části budovy investovat. Nyní svítá vile naděje na lepší časy. Stát chce totiž svou půlku prodat.

Na chřadnoucí památku Deník upozornila čtenářka Svatava Soperová z Olomouce. Velmi často totiž jezdí kolem Čajkovského ulice. Zanedbaného stavu vily si nelze nevšimnout.

„Dříve sídlo několika spolků. Nyní? Vypálená a vybydlená ruina, která se rozpadá. Při pohledu z chodníku už je doslova průhledná. Srdce mi nad jejím stavem usedá. Stavba je zařazená mezi památné vily Olomouckého kraje a dříve byla opravdu skvostná. Jak je možné, že ji nikdo neopravuje a jen chátrá?“ ptala se čtenářka.

Stát nechtěl do svého majetku investovat

Odpověď: po revoluci její polovinu získal stát, který nechtěl do opravy investovat. Proč?

Až do roku 2009 se totiž soudil s potomky Hanse Stratila, kteří ji chtěli získat do svého vlastnictví.

„Nemělo smysl investovat do majetku, o kterém jsme nevěděli, jestli nám zůstane. Soud nakonec rozhodl, že ano. Až pak jsme mohli přemýšlet o tom, jak s majetkem naložit,“ vysvětlil Karol Siwek, ředitel ostravské pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Ve stejné pozici byl i soukromý vlastník druhé části.

Stratilova vila v Čajkovského ulici. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Kvůli nečinnosti obou majitelů však budova chřadla. Během let si z ní své sídlo vytvořili bezdomovci, kteří ji znečistili výkaly. Na jejích zdech se podepsala místní omladina, která ji počmárala nicneříkajícími klikyháky.

Nyní chce stát nabídnout k prodeji svou polovinu v otevřeném výběrovém řízení.

„Vypsat jej chceme co nejrychleji. Zájemci se o něm dozví na našich webových stránkách a úřední desce,“ popsal Siwek.

Stratilova vila v Čajkovského ulici. Foto: DENÍK/Lucie Bukvová

Když získá druhou půlku, pustí se do oprav

Druhou část vlastní litovelská společnost Moravoinvest. Její jednatel Karel Stehlík plánuje, že se do výběrového řízení zapojí.

Chce získat i druhou půlku vily. Pokud se to povede, budovu opraví. Památka tak má nyní naději, že se nezhroutí, ale získá novou tvář.

„Už dříve jsme si nechali udělat projekt na opravu vily. Když by se nám povedlo ve výběrovém řízení uspět, určitě bychom se k němu vrátili,“ vysvětlil Stehlík.

Jelikož je vila chráněnou stavbou, její stav sledují také památkáři olomouckého magistrátu. Léta se snažili přimět vlastníky, aby ji uvedli do reprezentativního stavu. Marně.

„Jednání jsou vleklá. Určitě by bylo lepší, kdyby celá vila přešla do soukromých rukou a nový majitel by ji opravil. Máme zájem na tom, aby památky v Olomouci byly v dobrém stavu. Proto je bedlivě sledujeme, a když je potřeba snažíme se využít možností, které nám dává zákon,“ vysvětlila Vlasta Kauerová, vedoucí oddělení památkové péče magistrátu města.

Vilu si jako reprezentativní rodinné sídlo postavil v roce 1933 sám architekt Hans Stratil. V minulosti sloužila jako dům pionýrů nebo středisko SOS.