To teď zjistí žáci Masarykovy základní školy ve Velké Bystřici na Olomoucku.

V pátek tam totiž otevřeli školní naučnou stezku s přírodní učebnou. Na tom, jak bude speciální třída vypadat se podíleli i sami žáci.

Nová venkovní učebna vznikla v prostorách někdejšího dvorku, který se jen velmi málo využíval.

„Mezi našimi budovami se vybudovaly spojovací chodby a tak vznikly menší dvorky, které se nevyužívaly. Tenhle se nám zdál ideální pro stezku. Oslovili jsme loňské deváťáky a děti si samy řekly, co tady chtějí mít a jak to má vypadat," říká učitelka Renata Kramplová, která se na nápadu podílela.

„Výuka bude vedená víceméně zábavnou formou. Přírodopis, ekologická výchova, to se bude teď vyučovat venku. Pokud to samozřejmě počasí dovolí," podotýká Renata Kramplová.

Naučná stezka, kterou škola otevřela slavnostně v pátek má celkem tři části.

Ve vnitřním dvoře vznikla přírodní učebna s pocitovým chodníkem, vrbovým tunelem a interaktivními prvky, které se budou ještě doplňovat. Děti se tak mohou projít po šiškách, kamenech, kůře nebo písku.

„Druhá část dostala název Hřbitov odpadků, kde jsou doopravdy pohřbené odpadky, které tam děti zakopaly a jsou tam také informace o tom, jak dlouho se odpadky, které běžně v domácnosti vznikají vlastně rozkládají," popisuje ředitel školy Jaroslav Mihal a doplňuje, že třetí částí je pak motýlí palouček, který žáci najdou před školou.

„Porostou tam luční květiny, trávu budeme sekat jen kosou, chceme, aby se tam líhli motýli," doplňuje.

Přírodní zahrada s jezírkem 

Vybudovaní stezky přišlo na 180 tisíc korun, škola na akci získala dotaci, která uhradila větší část nákladů.

Není to ale jediná zelená radost, kterou škola už vybudovala.

Také děti z mateřské školy mohou od začátku loňského školního roku využívat přírodní zahradu.

„Je to kompletní přírodní zahrada s přírodními prvky, jezírkem, tunelem, prolézačkou, vrbovým tunelem, iglů a dalšími prvky," doplnil ředitel Jaroslav Mihal s tím, že tady se cena vyšplhala na přibližně tři miliony korun.