A to přesto, že se podle statistik počty lidí s touto nemocí neustále zvyšují.

Podle vedení Zdravotního ústavu v Olomouci o změně způsobu fungování poraden zdraví rozhodly centrální úřady, přičemž komplexní poradenskou a zdravotně výchovnou činnost má pro obyvatele Olomouckého kraje zabezpečit Státní zdravotní ústav Praha (SZU).

„Činnost poraden byla zatím omezena,“ sdělil Deníku zástupce ředitele Zdravotního ústavu v Olomouci Martin Halata.

„Všechno spadá pod Státní zdravotní ústav v Praze. Ten by se měl postarat o náhradu, protože nám už tato činnost nepřísluší,“ uvedl.

Zdravotní ústav podle Halaty v současnosti směřuje k tomu, že bude dělat pouze laboratorní analýzy, částečně komerčně a pro hygienické stanice.

„Je škoda, že poradny v této formě byly zrušeny. I proto, že zajišťovaly osvětu například ve školách. Tato prevence pravděpodobně bude chybět,“ komentoval změnu Halata.

Poradny, kam se mohli lidé obracet, pokud chtěli pomoci například v boji s nadváhou, kouřením či zvládáním stresu, popřípadě zorganizovat besedy pro školáky a studenty na téma zdravotní prevence, v lednu převzal SZU.

Ten však s dotazem, jak to bude s poradnami do budoucna vypadat, odkázal na ministerstvo zdravotnictví.

Jeho mluvčí Tomáš Cikrt potvrdil, že v rámci „reorganizace a zefektivnění“ poradny přešly pod SZU nejen na Olomoucku, ale v celé republice.

„V tomto přechodném období, kdy dochází k pozastavení činnosti poraden zaměřených na prevenci onemocnění (včetně HIV/AIDS) a podporu zdravého životního stylu, se provádí analýza potřeb a mapování jiných subjektů, které již toto poradenství také zajišťují, například nestátní neziskové organizace,“ reagoval Tomáš Cikrt.
 
Zdravotní ústav ale zajišťoval také očkování lidí a poradenství na toto téma. I to skončilo.
 
„Odešla jsem k soukromé firmě. Očkuji však nadále, a to na poliklinice u tržnice, stejně tak poskytuji poradenství, ovšem už jako zaměstnanec soukromé firmy,“ uvedla lékařka Jana Vlčková, která měla očkování pod zdravotním ústavem na starosti.
 
Externí odkazy:
 
 
 
Autor: Daniela Tauberová