Myšlenka na dokument pojednávající o olomouckém biskupovi Jindřichu Zdíkovi vznikla už před přibližně dvanácti lety, kdy o něm v Muzeu umění proběhla velká výstava.

Vizualizace románského Zdíkova paláce v Olomouci po rekonstrukci
Zdíkův palác na dlouho zavře rekonstrukce. Přibude sklo i kov, takto má vypadat

„Problémem je, že skutečně hmatatelného materiálu o této osobnosti je velmi málo. Nynější stavební úpravy románského paláce však nabízejí možnost dostat se doslova pod povrch až do doby vzdálené tisíc let. Jsme velmi rádi, že se Theodor Mojžíš této příležitosti chopil,“ sdělil ředitel olomouckého Muzea umění Ondřej Zatloukal.

Koprodukční snímek České televize a společnosti Video Theo bude štáb natáčet a stříhat po celý příští rok. Premiéru by měla Česká televize odvysílat na jaře 2023.

Scéna z olomouckého muzea ve filmu Miroslava Krobota Kvarteto
Miroslav Krobot slaví 70. Připomeňte si jeho filmy z Olomouce a okolí

Průvodcem hodinového dokumentu je herec Jaroslav Plesl.

„Bude v něm vystupovat sám za sebe. Jako člověk, který má rád historii i jako pátrač po osudu Jindřicha Zdíka,“ popsal režisér Theodor Mojžíš.

Ten již před dvěma lety uvedl ve spolupráci s Muzeem umění v Olomouci hrané dokumentární drama Barokní velmož o olomouckém biskupovi Karlu Lichtensteinu-Castelcorna.

Hraný hodinový dokument Barokní velmož Lichtenstein – Castelcorno o olomouckém biskupovi natáčí prostějovské  studio  VIDEO THEO v koprodukci s Českou televizí. Hlavní roli ztvárnil Jaroslav Plesl
Herec Plesl jako olomoucký velikán. Filmaři točí příběh biskupa-stavitele