Oprav se dočkají i chodníky, dva mosty a obyvatelé se mohou těšit i na cyklostezku. I když situace v obci znepříjemňuje místním život, ti si zatím nestěžují.

„Když to chceme mít lepší, musíme to vydržet. Je to sice docela náročné, ale už je zhruba půlka za námi. Jsem ráda, že opravy se daly loni do pohybu, takže si nestěžuji,“ uvedla pětasedmdesátiletá obyvatelka Náměště na Hané Libuše Hájková.

V současné době je asi polovina krajských silnic opravená. Místní však čeká ještě několik měsíců, než bude vše hotové. „Opravená je už silnice v ulici Biskupství a Válník. Letos v březnu budou stavbaři pokračovat v ulici Zákostelí, Nádražní, Sokolovská, Fučíkova a na náměstí T. G. Masaryka. V plánu jsou i nové chodníky podél silnic, cyklostezka a rekonstrukce dvou mostů,“ upřesnila starostka Náměště na Hané Marta Husičková s tím, že vše bude hotovo do konce listopadu.

„Bylo to dost náročné, když byly práce v plném proudu. Teď už jsme rádi, že máme silnici před domem hotovou. Konečně se nám dobře vyjíždí autem. Sice je potřeba opravit silnici v několika ulicích, ale to už nějak zvládneme,“ řekla dvaasedmdesátiletá Jindřiška Mariánková z Náměště na Hané, která bydlí v ulici Biskupství.

Nový povrch bude mít v Náměšti asi tři a půl kilometru cest. „Loni jsme opravili asi jeden a půl kilometru silnice a letos to bude asi o tři sta metrů více. Chodníky jsou zhruba stejně dlouhé, protože vedou podél silnice, a cyklostezku vystavíme v ulici Válník,“ řekl stavbyvedoucí ze společnosti Skanska Arnold Rozehnal.

Velké opravy přijdou na více než 130 milionů korun. „Skoro 119 milionů korun uhradí kraj, který dostal na vybudování silnic dotaci ze státního fondu dopravní infrastruktury,“ uvedla Helena Štěpánková z odboru investic Olomouckého kraje.

Chodníky a cyklostezku bude muset zaplatit obec. „Tyto opravy nás přijdou asi na třináct milionů korun. Na výstavbu cyklostezky budeme ale žádat o dotaci z fondu dopravní infrastruktury,“ řekla starostka Husičková. Určitou část nákladů za chodníky a cyklostezku zaplatí i Loučany, protože v délce asi tří set metrů zasahuje i do této obce.