Mezi nemnoho zchátralých památek na území města Olomouce, které jsou v soukromém vlastnictví, patří měšťanský dům v Mahlerově ulici číslo 13. Řadový jednopatrový dům s půdním polopatrem má gotické jádro, o kterém svědčí klenutý sklep a komora v přízemí s tunelovitou valenou klenbou.
Dům byl významný jako součást souboru bývalé židovské uličky a později hlavní tepny s kupeckými domy.
Z posledních zásahů vědí památkáři jen to, že zmizela černá kuchyň a dům prošel modernizací: přibyl sem plyn, což si vyžádalo různé sekání do země a zdí. V 50. a 60. letech ještě vlastníci ubourali část dvora.
„Problém byl v tom, že poslední majitelka zemřela. Dědické řízení se však nedávno uzavřelo, dědička žije v Rakousku. Komunikuje s námi, už má stavebně historický průzkum, plánuje také zpracovat projekt oprav,“ řekla Vlasta Kauerová z oddělení památkové péče olomouckého magistrátu.
Zatím je objekt provizorně zabezpečen.
V domě žil například pasíř, správce školy, oficiál, tkalci, částečně byl i nájemní. Nikdy jej neměla v držení jedna rodina.
„Dům byl neprovárečný, nebo-li nesmělo se v něm vařit pivo, takže neměl až tak velký význam. Žili v něm různí drobní řemeslníci, prvním majitelem byl v roce 1572 Kryštof Langschedl,“ řekla Helena Richterová z Národního památkového ústavu.
Nejvíce do objektu zasáhla na konci sedmnáctého století třicetiletá válka a nakonec i požár v roce 1709, který zničil 350 domů a interiéry olomouckých kostelů.
Renesančního původu je klenba vstupního mázhausu, který byl v 1. třetině 19. století zúžen nově vloženým schodištěm. Úprava fasády je klasicistní.
Noví majitelé mají zájem objekt opravit, ale čeká je anabáze získávání nejrůznějších povolení včetně souhlasu památkářů.
Simona Horká