Proto je potěšilo, když se dozvěděli, že se stav nemovitosti možná brzy změní.

Vlastník totiž připravuje prodej a ujišťuje, že vedle peněz jej bude zajímat i účel, k jakému bude dům s bezmála dvoutisícovým pozemkem sloužit.

„Vždyť se na tu hrůzu podívejte, je to ostuda Černovíra," ukázali manželé Tiší směrem k chátrajícímu objektu kousek od řeky Moravy.

„Prodej znamená naději. Ale uvidíme, zda to vůbec někdo koupí a co bude mít za lubem. Hlavní věc, ať to nevypadá, jak to vypadá a něco se s tím konečně udělá," shodli se senioři, kteří za mlada chodili do Dělnického domu tancovat a posedět.

Stánek společenského dění na konci 20.let minulého století stavěla Dělmická tělovýchovná jednota v Černovíře za podpory místních občanů.

„Skládali se na to a na konci svého života se musí dívat, jak to chátrá. Není jim to jedno. Nikomu v Černovíře," dodali manželé, kteří se včera dopoledne zastavili na kus řeči před místní prodejnou a téma Dělnického domu na sebe nenechalo dlouho čekat.

„Dole byla dobrá hospoda. Zábavy byly výborné ani nebylo, kam si sednout. Promítaly se filmy," vzpomínala skupinka na zlaté časy.

Několik vlastníků a exekuce

Od 90.let, kdy společenský život v Dělnickém domě utichl, se vystřídalo několik vlastníků.

Posledním je Milan Husička, který nemovitost před pěti lety koupil v exekuci. Jeho předchůdce nadělal dluhy, kam se jen podíval.

Od samotné transakce jej však stíhaly jen těžkosti. Zapříčinil je exekutor, který objekt s pozemkem o výměře 1830 metrů čtverečních dražil.

„Pět let mám v nemovitosti peníze a nemohl jsem vůbec nic kvůli omezení vlastníckého práva způsobené chybou exekutora. Už se však věci posunuly. Je otázkou několika měsíců, kdy se vše narovná a objekt bude možné prodat," informoval Milan Husička, který se soustředil na své dlouhodobé podnikatelské aktivity a s Dělnickým domem už vlastní plány nemá.

Majitel: Dacanů se nemusíte obávat

Prodej by se podle vlastníka mohl uskutečnit ještě v letošním roce. Už se dokonce ozvalo několik zájemců.

Černovírské ujišťuje, že kromě nabízených peněz, bude při transakci rozhodovat také účel, k jakému by měl objekt sloužit v rukou nového vlastníka.

„O ceně bych se nerad bavil, ale co do využití rozhodně cítím závazek vůči místním. Nejen proto, že mám v Černovíře několik známých. Další osud nemovitosti mi proto nebude jedno. Spekulantů a podobných dacanů se nemusejí obávat," vzkázal lidem.

Stavba nikoho neohrožovala

O stavu Dělnického domu opakovaně jednala komise městské části.

„Objektem a jeho stavem jsme se zabývali. Zjišťovali jsme situaci, ale z pozice komise jsme směrem k vlastníkovi, kteří se navíc střídali, nemohli nic dělat," reagoval její člen Jindřich Hovadík.

Stavba totiž nikoho neohrožovala a vlastníky byla zajištěna, aby se do ní nikdo nedostal.

„Jenže stále chátrala a před několika lety do objektu dokonce někdo vnikl a způsobil požár. Všichni bychom proto uvítali změnu. A ještě více, kdyby nový vlastník uchoval možnost kulturního a společenského využití, větší sál by Černovíru určitě slušel," poznamenal člen komise.