Ve starobylé továrně s oválným půdorysem a přes třicet metrů vysokým komínem nyní buduje moderní tiskárnu.
Společnost původně plánovala, že zchátralou cihelnu na okraji Olomouce přemění v penzion s restaurací.
„Šlo o podstatně větší investici. S její návratností, možnostmi získat dotace a úvěry, to bylo složitější,“ vysvětlil v době začátku rekonstrukce Tomáš Vebr, jednatel olomoucké společnosti Profi- tisk group, která cihelnu vlastní. Nakonec záměr přehodnotili směrem k náplni podnikání společnosti.
Investici do proměny poničené technické památky v polygrafické centrum společnost odhadovala na 21 milionů korun, přičemž vlastník získal na projekt šedesátiprocentní dotaci od CzechInvestu.
Cihelna ve Slavoníně začátkem ledna 2012
Foto: DENÍK/Jiří Kopáč
Památkáři jsou spokojeni
Památkáři nemají k opravám výhrady. Naopak.
„Investor respektuje požadavky památkové péče, komunikuje. S rekonstrukcí jsme v rámci možností spokojeni,“ hodnotila dosavadní proměnu cihelny vedoucí oddělení památkové péče olomouckého magistrátu Vlasta Kauerová.
Cihelna ve Slavoníně v květnu 2011
Foto: DENÍK/Jiří Kopáč
Foto: DENÍK/Jiří Kopáč
Zdroj: Profi- tisk group
Cihly pro většinu domů v Olomouci
Historie slavonínské cihelny spadá do druhé poloviny 19 století. V roce 1859 vztyčili stavbaři komín, který je svým tvarem jedinečný v celé České republice.
Přízemní dřevěná budova měla šest větracích vikýřů, celá budova byla obehnána dřevěnou stříškou nesenou trámy. V letech 1883 až 1884 tehdejší majitelé postavili nejmodernější kruhovou pec Hoffmannova typu s osmnácti zavážecími a vyvážecími otvory.
Cihly zde vyráběli z hlíny ze sousedních Nemilan do 70. let minulého století. Většina domů v Olomouci stojí právě díky stavebnímu materiálu ze vzácné památky.