Sportovcům a návštěvníkům tak organizátoři musejí připravit provizorní zázemí včetně občerstvení, či ubytování.

Vyhlídkový objekt neposlouží ani při Leteckém dni, který se koná 10. září.

O tom, že se stavba, která by sloužila nejen pilotům, parašutistům a personálu letiště, ale především jeho návštěvníkům, pravděpodobně odsune, informoval Deník již v polovině července.

Ačkoli chtěla olomoucká radnice mít postavený objekt s vyhlídkovou terasou před začátkem prázdnin, vedle řídící věže je stále prázdno. Na místě je pouze základová deska a několik laviček, které zde stály už v minulosti.

„Nic se tu neděje. Je to velká škoda. Je mi líto i těch parašutistů, kteří tady o víkendu pořádají velké závody,“ řekl Zdeněk Novák, který byl na procházce na letišti.

Reprezentanti ve stanu

Od čtvrtka do neděle se zde budou konat hned tři soutěže v parašutismu. Na mistrovství České republiky, finále Moravského poháru a Pohár města Olomouce přijede podle předpokladu necelá stovka závodníků.

„Bude tu například reprezentační tým Dukla, ale i začátečníci. Bohužel závodníkům nemůžeme nabídnout takový komfort. Ubytovat se mohou buď ve stanech, nebo na vysokoškolských kolejích za standardní cenu. Občerstvení bude řešené formou cateringu a sociální zázemí budou moct využívat jak sportovci, tak i návštěvníci v prostorách odbavovací letištní budovy,“ řekl Jiří Martinák, ředitel závodů.

Vizualizace chystaného zázemí s vyhlídkou a příležitostným bufetem na letišti v Neředíně

Původní slova vedení radnice, že zde vznikne důstojné zázemí pro konání velkých akcí, mezi kterými zmiňovali nadcházející šampionát a následně i Letecký den, vyšuměla.

„Termín, který byl původně vybraný, tedy stihnout to do zmíněných akcí, byl reálný pouze v tom případě, kdyby vše probíhalo ideálním způsobem. Všichni si nechávali časovou rezervu. Vyskytly se ale potíže z oblasti majetkoprávní, byla potřeba získat souhlas od majitelů okolních pozemků, což už se naštěstí podařilo vyřešit,“ naznačil dále Martinák s tím, že se nyní řeší územní řízení, po němž bude následovat stavební.

U věže je zatím jen základová deska.

Vizualizace chystaného zázemí s vyhlídkou a příležitostným bufetem na letišti v Neředíně

Jednání jsou jen na začátku

Podle něj by se začít stavět mohlo ještě letos a zázemí by mělo sloužit v příští sezoně.

„Stávající vedení města by mělo především vyřešit scelení pozemků na olomouckém letišti,“ podotkl Martinák.

Vedení města potvrdilo, že situace na letišti je komplikovaná.

„Je ovšem jasné, že k dialogu jsou vždy potřeba dva. Ukazuje se, že některým vlastníkům vyhovuje stav, jaký je teď. Nepotřebují definitivní řešení, mají od města nájemné. Jednání jsou zatím na začátku,“ uzavřel Ivo Vlach, první náměstek olomouckého primátora.