Už během první vlny pandemie měly některé olomoucké restaurace, hospody a bary namále. Část z nich sice výpadky mírnila prodejem jídla a nápojů skrze výdejová okna, z ekonomického hlediska šlo ale o malou záplatu na velkou díru. Navíc teď přibyl zákaz požívání alkoholu na veřejnosti, takže třeba čepované pivo z okénka postrádá smysl.

To moc dobře ví například František Lorenc, provozovatel vyhlášené restaurace Drápal i Restaurantu U Mořice. Stejně jako na jaře, během omezení dostanou všichni jeho zaměstnanci volno.

„Výdejní okna se nám ekonomicky nevyplatí. Přemýšleli jsme nad tím během první vlny, ale nemá to pro nás žádný význam,“ vysvětlil, proč přeruší provoz.

Z hlediska financí měl víceméně štěstí. Jarní výpadek v příjmech u jedné Lorencovy restaurace pokryla pojistka, u druhé nebyla ztráta až tak ruinující.

Vládní nařízení o uzavření podniků vítá víc než třeba zkrácení provozní doby či zákaz prodeje alkoholu.

„Zase půjdeme do mínusu, ale je lepší zavřít, než neustále přijímat další a další opatření,“ má jasno.

Jídlo pro seniory z Avionu

Co bude dál, v prvním čtvrtletí roku nevěděli zástupci neředínské restaurace Avion. Přežili hlavně díky tomu, že zavedli rozvoz jídla na objednávku. Vedení podniku už Lubomír Kadlec sice předal kolegovi, nadále ale plánuje rozvážet obědy po městě. Službu využívají především senioři.

„Výdejové okno oficiálně mít nebudeme, ale není problém objednat si přes telefon a pak si u restaurace objednávku převzít,“ řekl Kadlec.

Ztráty dle jeho slov jsou a ještě budou obrovské, byť přesná suma zatím nebyla vyčíslena. Bývalý majitel Avionu věří a doufá, že i tentokrát se podaří podnik udržet.

Slabé tržby i bez omezení

Úplný krach by neměl hrozit ani restauraci U Kristýna ve Wurmově ulici, která není pro její vlastníky jediným zdrojem příjmů. První uzavření na jaře brali zástupci podniku spíše jako výzvu. Otevřeli výdejní okénko, denně nabízeli tři menu za sníženou cenu.

Teď je situace trochu jiná.

„Máme nového šéfkuchaře, na konci října jsme se chystali předělávat menu. Plošné uzavření nám to jen uspíšilo,“ reagoval PR manažer Jakub Dostalík.

Do konce tohoto týdne lze U Kristýna vyzvedávat jídlo skrze okno, pak ale restaurace dočasně zavře. K tomu majitele donutily i slábnoucí tržby.

„Na jaře jsme přišli zhruba o půl milionu. I teď to období na začátku podzimu je špatné, například minulý měsíc jsme měli na tržbě o dvě stě tisíc méně než v srpnu,“ spočítal Dostalík.

Platí však, že na chodu restaurace zde nejsou závislí, a tak by se dovnitř měl vrátit život a hosté, jakmile to situace dovolí.

MDO: Ztráta dva miliony za každý měsíc

Krušné časy zažívají rovněž kulturní instituce a organizátoři různých událostí. Zákaz hromadných akcí, koncertů, filmových projekcí či divadelních představení pro veřejnost znamená především nudný život, který by měl podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly zahrnovat cestu do a z práce, v případě potřeby nákup a jinak pobyt doma.

Běžný občan tak nejspíš ušetří, ale například herci přišli de facto o jediný zdroj obživy.

Moravské divadlo Olomouc na jaře vyčíslilo ztrátu na více než dva miliony korun za každý měsíc, kdy musela být budova uzavřená. Nová opatření ho připraví minimálně o další milion.

Výpadek příjmů ze vstupného, ale také rušení zájezdů nebo přivýdělek formou pronájmu svých prostor musí oželet Divadlo na cucky. Nejde ale jen o dobu, kdy platí přísná opatření.

„Od června přes léto jsme měli víc aktivit než obvykle touto dobou, ale od září se lidé opět začali bát chodit do divadla. Spousta akcí v uplynulých týdnech se proto průběžně rušila,“ prozradil ředitel instituce Jan Žůrek.

Plošný zákaz je tak pro něj srozumitelnější, než fungování plné kompromisů a nejistot. Navzdory názvu koronavirus neroztrhal tuto malou divadelní scénu na cucky, a to hlavně díky státní podpoře formou programu Antivirus i pomoci z ministerstva kultury.

„Ztráty způsobené v prvním půlroce stát vykryl. Doufáme, že opět na nějakou podporu dosáhneme, protože ty aktuální výpadky odhaduji na půl milionu korun,“ doplnil Žůrek.

Kabaretu Nabalkoně pomohla sbírka

To poloamatérská kabaretní scéna Nabalkoně v první vlně nedosáhla na žádnou podporu. Díky veřejné sbírce, kdy příznivci uměleckého spolku přispěli zhruba 25 tisíci, zvládla parta okolo principálky Markéty Králové pokrýt nájem, energie a další nutné náklady. Scéna zavřela na jaře a otevřela znovu až na podzim, kdy se jí ujal Filip Harviš.

Kabaret ochromil už nedávný zákaz zpěvu, v provozu zůstal jen bar. Ten zavře ve středu. Počítá se tak s dalšími ztrátami v řádech desetitisíců.

„Doufám, že se tomu vláda postaví čelem, určitě od ní budeme očekávat kompenzaci,“ zdůraznil Harviš.