„Kdo rychle dává, dvakrát dává,“ řekl zastupitelům hejtman Ivan Kosatík (ODS), když vysvětloval, proč se před schůzí sešla ještě narychlo svolaná rada.

Přívalové deště postihly před týdnem tři čtvrtiny obce a tři domy určil statik k demolici. Starosta Zdeněk Vrána se proto obrátil na kraj s žádostí o pomoc. Poškození hasičské techniky, odvoz odpadu a bahna, úhrada pohonných hmot a odstranění naplavenin v domech vyčíslil starosta na 260 tisíc. „Další škody na mostech, komunikacích a chodnících bude nutné řešit později,“ uvedl starosta.

„Prakticky na hodinu přesně se však situace opakovala i ve čtvrtek,“ uvedl hejtman Kosatík. „Počet poškozených domů tam narůstá. Pohroma v Křenovicích postihla především starší a sociálně slabší obyvatele,“ uvedl zastupitel a starosta nedalekého Kojetína Mojmír Haupt (ČSSD).

O pomoc však starosta Křenovic ještě zažádat nestihl. Proto ani neprošel návrh, aby obec dostala rovnou dvojnásobnou sumu. „Pokud vím, problémy s vodou mělo asi šestnáct obcí v regionu. Vzhledem k tomu, že kraj má na řešení havarijních situací v rozpočtu desetimilionovou rezervu, doporučuji další rozhodnutí přesunout na zářijové zastupitelstvo,“ navrhl Kosatík. Většina zastupitelů jej podpořila.