Flora, která má na starosti správu všech parků, potom rozhodne, co bude s kryty dál. „Podle toho, v jakém stavu budou, je buď zlikvidujeme, nebo pro ně najdeme další využití,“ řekl technický náměstek Výstaviště Flora Jiří Svačinka.

Vstupy do krytů jsou teď oplocené, aby se do nich nikdo kromě speleologů nedostal.

„Do tří týdnů by mohl být průzkum hotový. Díry potom zase zaděláme betonovými panely a ploty z parku zmizí,“ dodal Jiří Svačinka.

Spousta starých chodeb

V jakém stavu kryty jsou, zjišťuje speleologická společnost Estavela, která pro Floru dělala v minulých letech i průzkum podzemních chodeb ve Smetanových sadech.

„Prošli celkem 568 metrů podzemí a až na několik míst byly prostory ve velice dobrém stavu,“ řekla provozní náměstkyně Výstaviště Flora Naděžda Krejčí. Riziková místa, kde by mohlo dojít k propadu, se od minulého roku opravují.

„Hotovo bychom měli mít do konce roku,“ uvedl Jiří Svačinka s tím, že na místě se pracuje i v těchto dnech. Hlavní je v podzemních chodbách podepřít několik výklenků. Opravy by měly přijít na 700 tisíc korun.

Do průzkumů a oprav podzemí se Výstaviště Flora pustilo před čtyřmi lety, kdy do jedné z chodeb propadla devítiměsíční holčička. Hasičům se ji nakonec z šestimetrové jámy podařilo zachránit.

„Pomocí lezeckého vybavení se jeden z hasičů spustil dolů, aby dívenku vytáhl. Některá místa byla tak úzká, že si musel cestu prohrabávat,“ popsala tehdy zásah mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Vedení Flory poté nechalo propadliště oplotit. Opravy chodeb z 18. století schválil odbor i památkáři už v roce 2015, na jeho realizaci ale dlouho nebyly finance.