Velké kácení na březích řeky Moravy začalo v Olomouci v únoru. Obyvatelé okolních ulic tehdy zpozorněli.

Kácení proti velké vodě bylo ale nevyhnutelné, část stromů v ulici Kavaleristů nicméně zásahu ušla.

Teď měla padnout kvůli výstavbě kampusu Moravské vysoké školy Olomouc.

PSALI JSME: Velké kácení v centru Olomouce skončilo. Další bude příští rok

Sedm set podpisů

„Když jsme zjistili, že by měl kvůli výstavbě zmizet i poslední zbytek stromů, radili jsme se, jak tomu zabránit. Rozhodli jsme se pro petici. Nyní má odhadem sedm set podpisů, v pondělí ji chci odnést na magistrát vedoucímu odboru životního prostředí," řekla Iveta Turovská ze třídy Kosmonautů.

Připomíná, že stromy jsou dlouhověké a obyvatelům města by chyběly.

Lidé podepsaní pod peticí by si proto přáli, aby byl pozůstatek aleje prohlášen za památný. Požadavky podle nich splňují.

„Pamětníci říkají, že stromy mají asi osmdesát let. Jsou v dobré kondici, nelámou se. Stojí podél veřejné komunikace, v aleji je provoz, chodí tudy maminky s kočárky, pěší, vede tudy cyklotrasa," vyjmenovala Iveta Turovská, která také za Olomoučany z Hodolan sepsala otevřený dopis adresovaný magistrátu.

Se sběrem podpisů pomáhá i ekologická organizace Hnutí Duha.

„V jasanech a lípách v aleji jsou trvalé letní kolonie netopýra rezavého. V Olomouci jde o unikátní místo. Oficiální důvod, proč nyní kácet nelze, je, že alej není v přímém konfliktu se stavbou, a v další části aleje je kácení pozastaveno pro nedostatečné biologické hodnocení," sdělila za olomouckou pobočku Barbora Chmelinová. Cílem je dosáhnout tisícovky podpisů, dodala.

Věž centra Spiritualia a komplex BEA centra u třídy Kosmonautů. Koláž:DENÍK

Vizualizace věže centra Spiritualia a komplexu BEA centra u třídy Kosmonautů. Koláž: DENÍK. Autor: Knesl a Kynčl Architekti

Magistrát: Nejednali jsme po nátlakem

Hnutí Duha bylo účastníkem správního řízení, a tak se o záměru stromy skácet dozvědělo. Ekologové pak k němu vydali nesouhlasné stanovisko.

Úředníci se k žádosti postavili podobně.

„Ano, kácení bylo zastaveno. V případě výskytu chráněných živočichů musí investor získat výjimku z ochranných podmínek zjištěných druhů. Toto řízení povede krajský úřad. Výskyt netopýrů považuji za velmi pravděpodobný, ale nechci předbíhat výsledkům biologického posouzení. Výsledkům průzkumu bude odpovídat i další postup," uvedl vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.

Petr Loyka z olomouckého magistrátu odmítl, že by úřad jednal pod nátlakem odpůrců záměru.

„Reagovali jsme výhradně na oznámení investora," zdůraznil.

Nová věž s názvem Spiritualia se začne v blízkosti olomouckého hlavního nádraží stavět ještě letos. V budoucnu bude součástí celého kampusu Moravské vysoké školy, která sídlí v BEA centru.

Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Spiritualia a zázemí pro podnikatele

Areál soukromé Moravské vysoké školy Olomouc chce stavět olomoucký podnikatel a ředitel školy Josef Tesařík.

V areálu bývalých kasáren 9. května plánuje vybudovat nejméně pětačtyřicet metrů vysokou stavbu nazvanou Spiritualia a budovy, ve kterých najdou zázemí malé a střední podniky.

Kampus má navázat na již stojící BEA centrum o výšce 74 metrů.

„Žádost byla podána po vykácení protější strany aleje Povodím Moravy s odvoláním na zhoršení stavu stromů. S tím, že by došlo k vysázení nových dřevin. Nechystáme žádnou výstavbu, která by tyto stromy ohrožovala, naopak součástí našich plánů je vybudování stromové aleje v přilehlé ulici Vejdovského," sdělil mluvčí investora stavby Tomáš Jelínek.

400 stromů chybí

Iveta Turovská v otevřeném dopise nicméně píše, že náhradní výsadba se lidem zdá málo.

„Je to poslední souvislá řada stromů v prostoru od vlakového nádraží. Není tu nějaký park, každý strom je dobrý. V současných vedrech se u řeky není kde schovat, čtyři sta stromů chybí. Nicméně nejsme s investorem v žádném sporu, je to jen iniciativa za zeleň," poznamenala spoluautorka petice.

PSALI JSME:

Nechceme Tesaříkovu Spiritualii, protestují z okolních bytů

Josef Tesařík: Spiritualia je místo pro veřejné setkávání