„Je to krása! Když jsem u obrázků stála poprvé, málem mi ujel autobus,“ obdivovala netuctovou výmalbu seniorka z Horka nad Moravou.

„Před tím to vypadalo hrozně. Nově máme i novou lavičku. Na té se už bohužel podepsal vandal,“ dodala zklamaně cestující.

Ve Skrbeni vzniklo z nevyužité fary nové komunitní centrum. V pátek 7. října 2022 jej slavnostně otevřeli
Starou faru ve Skrbeni přestavěli na parádní centrum. Podívejte se

Vlastníkem zděné budky na trase autobusové linky olomoucké MHD je obec, která ji chtěla po čase vylepšit. Nahradit čmáranice a oprýskanou omítku něčím „čučavým“, co by oslovilo především děti.

„Budku jsme chtěli opravit, což děláme pravidelně. A když jsem viděl pěkně vymalovanou zastávku v Olomouci, domluvil jsem se s naší malířkou a hledali jsme náměty,“ popisoval starosta Horky nad Moravou Luděk Tichý.

Nový murál na budově Moravského divadla na třídě Svobody v Olomouci vytvořil australský umělec D. R. E. Z. Září 2022
V Olomouci přibyly nové murály a street art. Podívejte se

Původní představa byla taková, že by zdi krášlili hrdinové z generacemi prověřených českých kreslených večerníčků.

„Křemílek s Vochomůrkou nakonec ustoupili postavičkám z amerických animovaných filmů, které jsou u dnešních dětí populárnější,“ vysvětil finální pojetí.

Proměnou prošla autobusová zastávka v Sedlisku počátkem září. „Až bylo hotovo, ještě jsme ji vybavili novou lavičkou,“ doplnil starosta Tichý.

Výtvarník Libor Schubert vizuálně přetváří areál multiparku v Hněvotíně
Vymalovaná myčka u Olomouce poutá pozornost, výtvarník přetváří celý areál

Průkopníci z Řepčína

Vedení Horky nad Moravou se nechalo inspirovat průkopníky z Olomouce, kde před osmi lety vymalovali žáci a učitelé ZŠ Svatoplukova zastávku u školy v Řepčíně. Jako předloha Řepčínským posloužila celkem přiléhavě pohádka O veliké řepě.

V posledních letech se proměnily v „galerie“ výtvarného umění i dalších dvě olomoucké zastávky autobusu MHD, a to v části Holice.

Nová podoba autobusové zastávky v Holici
V Holici mají parádní barevnou zastávku, pomohli i světoví umělci

Naposledy letos v červnu street art umělec a paralympijský vítěz Gregory Burns z USA vyzdobil zastávku U mlýna. Pomohla mu místní omladina a přátelé z Ruskem okupované Ukrajiny. Zapojili i dalšího street-artový výtvarníka, Yosifu z Taiwanu.

Gregory Burns se společně s mladými lidmi realizoval zvenčí zastávky. Umělec z Taiwanu pak uvnitř pro radost cestujících přidal včelky, mravence nebo delfíny.

Velkoformátové malby oživily několik míst ve Skrbeni.
Vymalovaná Skrbeň: místní obyvatelka zdobí vesnici půvabným street artem