Venkované hlavně nyní, před Vánocemi oceňují, že nemusejí jezdit na poštu do města nebo jako na trní a čekat, až zavolá kurýr.

V Žerotíně stojí výdejní box od června letošního roku.

„Poštu v Žerotíně nemáme. Musíme do Hnojic nebo Pňovic. Když člověk pracuje do tří a pošta ve tři zavírá, je to problém,“ poukázal starosta Žerotína Robert Venský.

Energeticky úsporná opatření v Drahanovicích
"Smart" vesnice na Olomoucku. Pořídila špičkové osvětlení ulic i solární zdroje

Žádný shon, večerní procházka

Obec reagovala hlavně na to, že lidé během pandemie koronaviru začali ještě více nakupovat zboží přes internet.

„Přijde sms a máte dva tři dny a vyzvednutí. Jen musíte mít potřebnou aplikaci v telefonu. Žádný stres, postávání ve frontě, čekání na kurýra. Pro občany je box přínosem a o novou službu v obci mají celkem velký zájem. Zajímavé by jistě bylo využití schránky také k odeslání zásilek, což by mělo být v budoucnu možné,“ uvedl starosta.

Dobrá zkušenost s autonomními schránkami v sousedství vedla naposledy k zavedení novinky vedení samosprávy ve Střeni. Box chtěli stihnout ještě před Vánocemi, aby jej lidé mohli využívat na dárky.

„To se povedlo a služba už funguje. Žádný shon, večer si lidé přijdou s mobilem v ruce k boxu a vyzvednou si svoji zásilku,“ popisoval Jiří Nevima, starosta Střeně, odkud obyvatelé musejí jezdit na poštu do sousedního Nákla.

V obchodě v Luběnicích pracuje Jana Vitonská už mnoho let. Nejdříve prodejnu provozovala sama a byla tam v nájmu, nyní je zaměstnankyní obce.
Obec provozuje vlastní samoobsluhu. "Všichni jsou spokojeni"

Nový box na Lazcích

Na venkově fungují zejména bezkontaktní výdejní boxy Zásilkovny. Pro vyzvednutí balíčku ovšem potřebují zákazníci aplikaci v mobilu. Po příchodu k boxu se aplikace automaticky spáruje se schránkou. Za doručení i dobírku se platí online.

„Rozměry Z-BOXu dovolují jeho umístění v nákupních centrech nebo třeba na náměstích, a tak jsou tato výdejní místa kdykoli po ruce a skutečně blízko lidem,” uvedla Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny.

Podobných samoobslužných schránek různých značek přibývá i ve městech, například u nákupních center. V Olomouci jsou jich už desítky. Nejnověji na Lazcích zprovoznil svůj box jeden z největších obchodů s počítači a elektronikou Alza. Při online platbě přijde doručení do AlzaBoxu jen 49 korun, zákazník ušetří 20 korun.