„Výzva týkající se počítačových systémů byla vypsána někdy v roce 2010 a velmi silně mě překvapuje skutečnost, že týden před komunálními volbami je na čtyřiceti místech v republice prováděná takzvaná realizace, mám-li použít právní termín," podivoval se olomoucký primátor Martin Major (ODS).

Stejně se na věc dívají i koaliční partneři. „Načasování mi připomíná snahu ovlivnit výsledek voleb," řekl primátorův první náměstek Ivo Vlach (TOP 09).

VÍCE: Olomoučtí radní spojují policejní zásah s volbami

Podobný hlas ale zazněl i z řad opoziční KSČM.

„Ne že bych se chtěl zastávat koalice, ale zásah mi přijde příliš okatý. Načasování je podivné," domnívá se předseda komunistického klubu zastupitelů Petr Michálek.

Policisté strávili na olomouckém magistrátu přes osm hodin. Obsadili kanceláře odboru informatiky, podle primátora se soustředili především na kopie pracovních mailů některých úředníků a to v souvislosti se zakázkami týkajícími se integrovaného operačního programu z roku 2010.

Ten byl určen pro statutární města mimo jiné na datové sítě a elektronizaci radnic. Přerozdělovala se miliardy korun.

Řídit se volbami, tak nepracujeme

Dozorující olomoucký vrchní státní zástupce Petr Šereda jakoukoli souvislost úterního zásahu s politikou a „načasování" pár dní před komunálními volbami nepřipouští.

„Kategoricky odmítáme, že tato realizace snad nějak souvisí s termínem blížících se voleb. Zásah byl velmi rozsáhlý, plánovali jsme jej podrobně s několikaměsíčním předstihem. Při tak rozsáhlých realizacích nemůžeme brát v potaz aktuální politický kalendář a termíny voleb," řekl Petr Šereda.

Zároveň poznamenal, že letos už jedny volby byly.

„Pokud by se snad policie a státní zastupitelství měla při realizacích řídit termíny voleb, pak už bychom nemohli vůbec pracovat. Někomu se může zdát zásah dva týdny před volbami jako krátká doba, ale stejně tak někomu může přijít zvláštní, kdyby takový zásah přišel třeba měsíc před volbami nebo naopak měsíc po nich," dodal vrchní státní zástupce.

O detailech záměrně neinformujeme

O tom, jak se nyní celý případ vyvíjí, nechtěl žalobce detailně hovořit.

Pouze potvrdil, že si policisté na úřady a do firem přišli pro důkazy, které budou teprve vyhodnocovat.

„Dosud v této věci nebyl nikdo obviněn. O detailech záměrně média neinformujeme, aby před volbami nedošlo ke zpolitizování této kauzy. Někteří politici to ale zřejmě už teď dělají," poznamenal Šereda.

Detektivové podle něj provedli na čtyřicet prohlídek na Moravě i v Čechách. Zásah se týkal například magistrátů ve Zlíně a v Přerově či krajského úřadu.

V Přerově policisté zamířili také do pobočky společnosti Nej TV a do firmy Emos, v Olomouci je zajímala softwarová firma Tesco SW známého podnikatele Josefa Tesaříka.

VÍCE: Policie zasahovala na olomoucké radnici i ve firmě Josefa Tesaříka