Sociální služba, která mezitím získala registraci, podle kritiků na Kopeček nepatří. I kvůli již existujícím zařízením. Zátěž by narostla.

Křesťanský spolek, jenž chce pobytovou službu poskytovat, věří, že se mu nakonec podaří obavy vyvrátit.

„Za první dny se shromáždily stovky podpisů a přidala se ještě další místa, kam mohou lidé přicházet, pokud by se případně chtěli přidat,“ uvedl předseda komise městské části Svatý Kopeček František Prášil.

V areálu Arcibiskupských lesů a statků se chystá otevření zařízení pro propuštěné vězně
Povstání na Sv. Kopečku. Místní se bouří proti zařízení pro bývalé vězně

Jen do hospody U Macků ve Dvorské ulici zaznamenali v pondělí desítky zájemců.

„Cíleně přijdou podepsat petici. Nikdo toto zařízení na Kopečku nechce. To, co tu už máme, bohatě stačí, stávající klienti odrazují turisty a rozhodně nezvyšují pocit bezpečí,“ uvedl personál vyhledávaného podniku.

Poukazuje na to, že na Kopečku již působí Dětský diagnostický ústav a charitní domov pro seniory, kteří jsou v tíživé životní situaci, mají sníženou soběstačnost a chronické onemocnění.

Podepisuje se v Samotiškách i Droždíně

Místní zároveň naštvalo, že předem s nimi nový záměr nikdo neprojednal. Dočetli se o něm na internetových stránkách olomouckého arcibiskupství.

Petici je podle organizátorů možné podepsat kromě zmíněného restaurace také v hospůdce U Maci, v potravinách Jednota a U Skalů v Droždíně, v Hrušce v Radíkově, na obecním úřadě v Samotiškách, v tamní základní škole a hospůdce U Poutníka a v potravinách v ulici Podhůry. „Další se ozývají,“ poznamenal Prášil.

Petici proti pobytové službě pro propuštěné vězně chtějí iniciátoři následně předat na hejtmanství, olomoucký magistrát a arcibiskupství.

Nová digitální cedule na začátku Svatého Kopečku ve směru od Samotišek, 16. července 2023
Novinky na Kopečku: digitální cedule, závory a placení i u cesty na Radíkov

Dříve jsme to udělat nemohli

Zařízení chce otevřít křesťanský spolek Druhá míle v objektu Arcibiskupských lesů a statků. Pomoci chce lidem, kteří opouštějí vězení, s návratem do běžného života.

V nevyužitých prostorách v areálu jim poskytnou dočasné zázemí, zhruba na rok. Vzniklo zde několik pokojů.

„V tomto týdnu se nám podařilo získat registraci a čekají nás další kroky. Ještě tento týden zašleme KMČ, v částech Olomouce, kde probíhá petice, popis realizace služby. Dříve jsme to udělat nemohli, legislativa to nedovolovala,“ reagoval předseda spolku Druhá míle Milan Vašek.

Vizualizace zahrady u hospice na Sv. Kopečku
Na Sv. Kopečku vznikne nová zahrada, s terasou i kavárnou. Takto má vypadat

Parametry jsou velmi přísné

Spolek chce diskutovat s místními o formě plánované pomoci, uvažuje o osobním setkání se všemi zájemci - uspořádání dne otevřených dveří.

„Klienty budeme nabírat postupně. Parametry jsou velice přísné. S prvními zájemci pracujeme přímo ve věznici, zrovna dnes jedu do věznice, ale ještě chvíli potrvá, než k nám přijdou. Může to být i několik měsíců a až podle toho, jak budeme komunikovat s městskými částmi a ostatními,“ vysvětloval.

Parkoviště u nákupního centra Globus a Olomouc City, 25. září 2023
Uzavírka průtahu odřízla Globus i City. Musí se oklikou, parkoviště poloprázdné

Obavy místní jsou podle předsedy přehnané a zbytečné.

„Nechtějí tuto službu, a přitom argumentují jinou službou a jinými problémy v městské části, které se netýkají nás. Třeba naopak naši klienti mohou pomoci tuto situaci zlepšit,“ dodal Milan Vašek s tím, že podobné zařízení, Nová Šance, již více než 20 let funguje na severu Moravy v Ostravě-Koblově.