Petici proti provozování takového zařízení na Svatém Kopečku zaslali organizátoři na hejtmanství, město Olomouc a arcibiskupství. Věří, že najdou zastání a pomoc bývalým vězňům s návratem do běžného života případně bude poskytována někde jinde.

„Lidé s tím nesouhlasí. Je více jak tisíc podpisů,“ shrnul výsledek protestní akce předseda komise městské části (KMČ) František Prášil. „Petici jsme předali městu, hejtmanství, arcibiskupství. Uvidíme, jaká bude reakce,“ dodal.

Předseda KMČ Svatý Kopeček František Prášil předává v restauraci U Macků petiční archy. Je zde jedno z mnoha petičních míst. Odpor proti plánovanému spuštění pobytové služby pro propuštěné vězně je velký.
Odpor proti areálu pro bývalé vězně na Kopečku sílí, petici podepisují i v okolí

Náměstek hejtmana Ivo Slavotínek potvrdil, že petice dorazila. „Bude projednána v souladu se zákonem,“ reagoval.

Kraj však nehraje v tomto případě jinou roli než tu, že v souladu se zákonem o sociálních službách vystavuje v přenesené působnosti státní správy registraci sociální služby. To se stalo. Spolek Druhá míle, jenž chystanou službu pro bývalé vězně na Kopečku zaštiťuje, podmínky formálně splnil.

Placené parkování na Svatém Kopečku. V ulicích Radíkovská (podélné parkování u lesa směr Radíkov) a Dvorského se sazbou 40 korun za hodinu.
40 Kč za hodinu u lesa? Nová parkovací sazba na Kopečku narazila

Spolek se už obrátil na Olomoucký kraj se žádostí o financování. Zatím nepochodil, protože nešel standardní cestou. 

„Vysvětlovali jsme, že mimo rámec programového financování kraj nějakou individuální dotaci na tento projekt neposkytne,“ uvedl náměstek hejtmana.

Spolek podle Slavotínka může v příštím roce zažádat o vstup do sítě sociálních služeb.

„Během příštího roku bude žádost do sítě posuzována a bude o ní rozhodnuto, ne dříve než k 1. lednu 2025. Jiná možnosti tady není,“ dodal.

Na radnici neuspěli: Nepředstavili se

Druhá míle ze stejného důvodu nepochodila ani na magistrátu.

„O spolku Druhá míle víme zhruba od srpna, kdy nám napsali, že se registrují a jestli je budeme podporovat. Vysvětlili jsme, že obešli principy a vyzvali jsme je, ať se přijdou představit, což se nestalo. Myslíme si, že tady máme zavedené poskytovatele podobně náročné péče,“ reagovala náměstkyně primátora Kateřina Dobrozemská (ProOlomouc a Piráti).

Podle náměstkyně je na Arcibiskupských lesích a statcích, zda budou spolku pronajímat prostory na Kopečku, nebo ne.

„Osobně ale umístění nepovažuji za vhodné,“ dodala.

V polích pod Svatým Kopečkem vzniká stání pro karavany, září 2023
VIDEO: V polích pod Svatým Kopečkem vzniká stání pro karavany

Arcibiskupství: Potřebná a smysluplná služba

Petici obdrželo i olomoucké arcibiskupství, které v polovině září informovalo o otevření zařízení pro propuštěné vězně v areálu Arcibiskupských lesů a statků Olomouc od října letošního roku. Právě z webu arcibiskupství se o službě dozvěděli místní a KMČ. Kritizovali spolek, že s nimi o záměru předem nemluvil.

„V petici vyjádřený projev nesouhlasu vnímáme. Chápeme, že reakce občanů na tyto snahy může být různá a že péče o tuto konkrétní cílovou skupinu může být citlivým tématem, a není proto společensky příliš populární. Přes všechny kontroverze ale tuto službu stále vnímáme jako velmi potřebnou a smysluplnou,“ reagoval mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

V areálu Arcibiskupských lesů a statků se chystá otevření zařízení pro propuštěné vězně
Povstání na Sv. Kopečku. Místní se bouří proti zařízení pro bývalé vězně

Obavy místních obyvatel jsou podle něj pochopitelné.

„Zárukou bezpečnosti je ale už sám výběr klientů mezi lidmi, kteří svůj život chtějí skutečně napravit, v zařízení se jim bude věnovat vyškolený personál a fungovat bude také spolupráce s Policií ČR,“ poukázal s tím, že každý člověk, bez ohledu na svou minulost, si zaslouží příležitost k nápravě a návratu do společnosti, pro kterou pak nejen přestane být hrozbou, ale naopak pro ni začne být znovu užitečný.

Arcibiskupství je podle Gračky připraveno jednat se všemi a hledat v této situaci nejlepší řešení.

Aktivity pro místní i klienty hospice

Podle předsedy spolku Druhá míle Milana Vaška probíhají schůzky s věznicí, probační a mediační službou a státní správou.

„Jsou první žádosti do služby a probíhají první sociální šetření. V tuto chvíli však nelze ještě sdělit, zda zájemce spadá do vymezeného okruhu osob, nebo ne,“ uvedl Vašek.

„První klienty bychom měli mít do konce tohoto roku,“ potvrdil.

V Dalimilově ulici v Olomouci-Chomoutově je jeden z radarů umístěn u křižovatky s ulicí Výstavní, 19. října 2023
Chomoutov a Chválkovice začnou hlídat radary s pokutami. Kde budou další

Spolek podle něj bude jednat s KMČ. „Situace se z mého pohledu zklidňuje,“ prohlásil.

S potenciálními klienty, kterých by mělo být v průběhu roku kolem desítky, bude spolek několik měsíců v kontaktu už před jejich propuštěním.

V zařízení by měl bývalý vězeň strávit rok a po té by měl být připravený znovu se postavit na vlastní nohy.

„Chceme, aby čas věnovali aktivitám, které budou prospěšné pro místní obyvatele nebo třeba klienty nedalekého hospice, a zároveň jim pomohou osvojit si pracovní návyky a také zčásti uhradit svůj pobyt,“ uvedl již dříve Vašek s tím, že zařízení bude stavět na poměrně striktním režimu, při jehož opakovaném porušení bude klientovi pobyt ukončen.