Nová radniční koalice se chce o rekonstrukci označované jako projekt Olomoucký hrad opět pokusit, tentokrát mluví místo stomilionových nákladů zhruba o polovině.

Dómské návršíStrany z opozice ji v tom ale nepodpoří.

Město má dluhy, navíc se nenabízejí vhodné dotace, upozorňují.

Prosazují proto hlubší diskuzi s odborníky i veřejností.

Restaurace, otočení amfiteátru kina, parkování pro autobusy v Dobrovského ulici pod hradbami, stejně jako cesta pro turisty obnovenými brankami existují jen coby dokumenty.

Připravených plánů se chtějí ODS, KDU-ČSL a TOP 09 doplněné po volbách o ČSSD držet i dále.

Olomoucký hradVelký projekt úpravy, oživení a zpřístupnění areálu středověkého knížecího a duchovního centra v okolí katedrály sv. Václava.

Součástí je proměna prostoru letního kina, kde by měl vzniknout venkovní amfitéatr, parčík, dětské hřiště, čítárna i restaurace částečně zapuštěná do hradeb.

Počítá se s otevřením areálu průchodem od ulice Dobrovského, kde také mají vzniknout "zastavovací" zálivy pro autobusy s turisty.

Předpokládané náklady jsou okolo 120 milionů korun.

Původní prezentace projektu ZDE 

Ne regionální, ale celorepublikové téma

„Olomoucký hrad není regionální, ale celorepublikové téma. Takových lokalit mnoho není. Snad s KDU-ČSL partnery přesvědčíme o nutnosti projekt zrealizovat. Kompromisem může být odlehčená varianta, kdy by to místo sta milionů bylo třeba šedesát. Gastročást nemusí být až tak nákladná," navrhoval nedávno dosluhující primátor Martin Major (ODS) ušetřit na restauraci.

Právě s lidovci projekt ve volebním období 2010 až 2014 nejvíc prosazovali, nakonec ho kvůli vysokým výdajům nepodpořila TOP 09. KDU-ČSL teď hledá, kde vzít dotace.

„Zatím by k tomu byl nejpříznivější titul z česko-polské spolupráce. Za nějakých čtyřicet až šedesát milionů korun by se to dalo realizovat. Ze zdrojů radnice by mohlo jít dvacet milionů," počítal Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL) náklady při dotaci pokrývající zhruba 70 procent.

Chtěl by hlavně obnovit historický vchod z parku u ulice Dobrovského v podobě cikánské branky a nad hradbami položenou bránu Všech svatých.

Primátor Staněk: S projektem nemám problém

S myšlenkou zprůchodnění souhlasí i primátor Antonín Staněk z ČSSD stejně jako TOP 09.

„Problém s projektem nemám, myslím ale, že by neměl stát víc než dvacet milionů z městského rozpočtu. Při jeho sestavování by se s částkou muselo počítat. Nemuseli bychom to nutně řešit v příštím roce," sdělil Aleš Jakubec (TOP 09).

Levnější varianta by mohla získat také podporu opoziční KSČM.

Stejně jako oni však i další strany mimo radu upozorňují na zadluženou pokladnu.

ProOlomouc: Levně vylepšovat

„I kdyby to bylo za polovinu, stejně nebudou finance. Další vypisování žádostí o dotace začne nejdřív za rok. Jsme pro to, aby se základní revitalizace zahájila co nejdřív a neřešilo se financování z evropských fondů," uvedl člen Strany zelených Pavel Bednařík za sdružení Občané pro Olomouc.

Město by podle něj mělo dát pět až deset milionů a to i na obnovu letního kina a spojení parku a dómu.

Další variantou je najít v soutěži provozovatele s vlastním projektem.

Do konce roku chce sdružení začít s pořádáním besed ke klíčovým tématům města, olomoucké podhradí má být mezi prvními.

Diskuzi s Olomoučany prosazuje i hnutí ProOlomouc.

„Jde o podobný prostor jako je Korunní pevnůstka, která se dnes využívá pro kulturní a společenské akce – má Olomouc při svém dvoumiliardovém zadlužení na to, aby dlouhodobě podporovala dvě velké otevřené scény?" nadhodil otázku zakladatel hnutí Tomáš Pejpek.

Než se vyřeší nové financování, prosazuje prostor kina alespoň začít řádně udržovat a levně vylepšovat.

Historik: Olomoucký hrad snese srovnání s Hradčany

ANO: Dokresluje to neschopnost

Asi nejvíce se do zamýšlené proměny areálu opřelo hnutí ANO, které má mezi novými zastupiteli nejvíce členů.

„Na projekty tohoto typu se zatím neplánují žádné prostředky z fondů EU v programovém období 2014 až 2020. Bez jejich zapojení nelze za současného stavu rozpočtu města s projektem takového rozsahu počítat, tudíž ho ani nepodpoříme," poznamenal Miroslav Žbánek.

„Prohlášení o ‚úpravách, zmenšení na polovinu a podobně' spíše dokreslují neschopnost některých olomouckých politiků odborně vnímat problematiku investování veřejných peněz. Pouze vyvolávají další pochybnosti o smysluplnosti a účelnosti celé investice," dodal Žbánek s tím, že minulé vedení promarnilo historickou příležitost.