K osmému ročníku akce Česko zpívá koledy, kterou organizují regionální Deníky, se připojili lidé na devadesátce míst v Olomouckém kraji a na téměř osmi stovkách v celé republice i v zahraničí.

K pětici koled s oblíbenou písní Vánoce, Vánoce přicházejí tak nasadilo v 18 hodin tón na stotřicet tisíc hlasů.

Prim v centru Olomouce, kde zpívalo zhruba patnáct stovek příchozích, měli jako vždy členové sborů Music Bodo a Kassiopea.

„Po tolika letech nám stačí jen jedna zkouška na sehrání s muzikanty. Koledy máme dobře nacvičené,“ prozradila s úsměvem sbormistryně Hana Vyroubalová, k jejímž svěřencům se na pódiu na Horním náměstí přidali také redaktoři, editoři nebo grafici Olomouckého deníku.

O hudební doprovod se tradičně postaral hudebník, zpěvák a skladatel Martin Šafařík a na pódiu se objevili i zástupci radnice a hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Malé zpěváky, kteří hlídali necvičené hlasy, odměnilo Makro sladkou odměnou.

Přidali se místní i návštěvníci trhů

“Na koledy do Olomouce jsme přijeli až z Rožnova. Spojili jsme to s návštěvou trhů, které jsou úžasné,“ řekla Jana Barvová.

“Tradičně si dáme punč a zazpíváme si, jsme tady už potřetí,“ chválila akci také Martina Nová z Olomouce.

Koledovali v Římě i Americe

V celé republice se ozýval zpěv koled z bezmála osmi stovek náměstí, návsí, kostelů, škol a sociálních zařízení. Z dálky pak zazníval druhý hlas krajanů v cizině. V Americe, Španělsku, Řecku, Turecku.

„Letos se zpívalo také v německém Mnichově nebo v Itálii. Češi, kteří žijí v Římě, se do akce zapojují již několik let. Zpívání koled se tam účastní zhruba sto lidí, kteří se sejdou v papežské koleji Nepomucenum,“ podotýká šéfredaktor Olomouckého deníku Ondřej Dluhí.

V celé republice se sešlo 130 tisíc zpěváků, přičemž loni jich na akci Česko zpívá koledy bylo 125 tisíc.

„V roce 2011 zpívalo 14 obcí, v roce 2012 88 míst, rok poté už 386. Loni jsme pokořili hranici sedmi stovek,“ vzpomněla Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku, s tím, že tento rok znovu padl rekord. Zapojilo se bezmála osm set míst.