Pokud získá peníze z Evropské unie, tak by vše mohlo začít fungovat už příští rok v červnu.
Magistrát plánuje zdokonalit protipovodňovou ochranu a zefektivnit ji. Také chce vylepšit varování obyvatelstva.
„Celý projekt se skládá ze tří částí. Všechny dohromady zkvalitní a urychlí činnosti, které souvisejí s protipovodňovou situací,“ vysvětlil náměstek primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).
Důležitou součástí změn v ochraně obyvatelstva před záplavami či přívalovými dešti bude převedení potřebných dat do digitální podoby.
Lidé, záchranáři či hasiči si mohou nejnovější informace najít na internetu a tak se ihned dozvědí, jak na tom Olomouc a její nejbližší okolí je a zda jim nehrozí nebezpečí.
„Předností systému bude hlavně jednoduchost a také to, že data se budou rychle přenášet a měnit podle aktuální situace. Kdokoli si je bude moci na internetu stáhnout a orientovat se podle nich,“ vysvětlil Šnevajs.
Nové stanice budou hlídat deště
Změn se dočká také varovný systém města. Na Svatém Kopečku a v Nedvězí budou obyvatele o stavu nebezpečí informovat dvě nové elektronické sirény.
„Proč v těchto částech? Jsou vysoce položené, proto zde nejvíce hrozí nebezpečí přívalových dešťů. Sirény fungují i v případě přerušení dodávek proudu,“ uvedl Šnevajs.
Radnice chce lépe monitorovat také lokální srážky a výšky hladin vodních toků na Olomoucku.
Plánuje proto pořídit nové srážkoměrné stanice.
„Objeví se na Svatém Kopečku, v Lošově, Radíkově, Droždíně a Slavoníně. Když srážky překročí kritické hodnoty, budou umět rozeslat varovné sms zprávy. Urychlí to informování záchranářů, kteří tak mohou být v pohotovosti dříve než nyní,“ popsal Šnevajs.
Na Trusovickém potoku v Bohuňovicích přibude stanice, která bude hlásit výšku vody.
„Můžeme tak sledovat i přítok Moravy. Stavy toku zahrneme do výpočtů, ze kterých odhadneme i výšku hladiny v řece,“ objasnil Šnevajs.
Další stanice hlásí stavy na jednom z ramen řeky Moravy v Hynkově a výšku vody v Bystřici ve Velké Bystřici.
Síreny mohou i pátrat po pohřešovaných
Nový systém usnadní komunikaci mezi záchranáři, policisty, hasiči a radnicí.
„Nyní je to složité, protože každý používá data z jiných zdrojů. S digitálním povodňovým plánem to sladíme. Nyní také testujeme rozesílání textových zpráv. Pokud vše půjde hladce, tak bychom v budoucnu mohli tuto službu využívat i plošně k varování obyvatel postižených čtvrtí. Výhodou projektu je také výměna posledních dvou rotačních sirén za elektronické. Díky tomu je můžeme využívat častěji a při více příležitostech, protože mohou přenášet i hlasový signál,“ vysvětlil vedoucí odboru ochrany magistrátu města Radek Zapletal.
Radnice společně s policisty tak sirény využije například při hledání pohřešovaných osob.
Digitalizace by měla vyjít na jeden a půl milionu korun. Více jak devadesát procent plánuje samospráva získat z Evropské unie. Pokud se to podaří, tak nové sirény i měrné stanice začnou obyvatele upozorňovat na nebezpečí už v červnu 2011.
Poslední velké povodně zažila Olomouc v roce 2006, velké škody napáchaly před tím mohutné záplavy v roce 1997.