Po bleskové povodni se obyvatelé Šumvaldu stále potýkají nejen s odstraňováním škod, úklidem a vysoušením zaplavených domovů. Problémem je také pitná voda. Až do neděle 7. června, kdy obec postihla blesková povodeň, totiž lidé využívali vlastní studny.

Mnohé z nich jsou však stále zaplavené špinavou vodou a zanesené blátem. Šumvaldští tak musejí stále chodit pro vodu k cisternám.

„Dnes nám do obce přivezli další, poskytla nám je Státní správa hmotných rezerv. Sami si pak budeme zajišťovat jejich doplňování. Cisterny budou umístěné na několika místech po celé vesnici, aby to lidé neměli pro vodu tak daleko. Budeme na nich závislí určitě ještě několik týdnů,“ odhadl starosta Josef Šenk.

Opakované čištění

Sám opakovaně apeluje na místní občany, aby vodu z cisteren na vaření využívali co nejdéle to bude možné.

„Snažím se lidi přesvědčit, ať znečištěnou vodu ze zaplavených studní nepoužívají a neriskují zdravotní potíže. Mohou si podle potřeby přijít k cisternám nebo i pro balenou vodu, zatím je jí dost. Čištění studní bohužel nebude hned hotové. Když je necháme vyčerpat, nateče do nich kalná voda z okolí. Čerpání a čištění se bude muset několikrát opakovat než vůbec dojde na to, aby se mohly odebrat vzorky a udělat rozbory, zda je voda zdravotně nezávadná,“ popsal Josef Šenk.

Problémy s pitnou vodou teď řeší spousta rodin ze Šumvaldu. Někdo má studnu stále zaplavenou a ještě nemůže zahájit čištění, jiní už mají čerpání a sanaci za sebou.

„Studnu nám vyčerpali hasiči, provedli jsme sanaci a vodu zatím používáme jen jako užitkovou, hlavně na praní nebo umývání. Zpočátku jsme chodili k cisternám s kbelíky, jinak bychom ani neměli čím umýt děti. Na vaření a pití pořád kupujeme vodu balenou,“ popsala místní obyvatelka Ivana Kasalová, která měla zaplavenou studnu a zahradu.

Bez vody z cisteren to nejde

Mnoho místních rodin je na tom podle ní hůř a musí stále nosit vodu z cisteren i na umývání.

„Naše děti už jsou větší, ale kdo má doma ještě miminko, určitě nemá jiné řešení, než docházet pro vodu na každé koupání k cisterně. Spousta lidí má pořád studny plné bláta, čištění pak trvá déle a musí se opakovat. Vodovod je v obci sice rozestavěný, ale ještě nefunguje. Bez vody z cisteren se teď mnozí neobejdou,“ dodala Ivana Kasalová.

Nová vodovodní síť se už v Šumvaldu staví, práce ale přerušila blesková povodeň. „Firma, která nám vodovod buduje, tady měla těžkou techniku a po povodni nám pomohla s úklidem obce. Nový vodovod je asi z 95 procent hlavního řadu hotový, připraveno je na šedesát přípojek. Spustit by se měl ale až v lednu příštího roku, takže lidé budou na studnách a cisternách až do té doby závislí,“ vysvětlil starosta Josef Šenk.

Škody za 250 milionů

Škody, které blesková povodeň v obci napáchala, odhaduje na minimálně 250 milionů korun.

„Jsme velmi vděční dobrovolníkům za pomoc a obrovské množství práce, které u nás odvedli. Místní občané teď řeší hlavně problémy s vysoušením domů a jednají s pojišťovnami o náhradách škod. Nejméně dva domy čeká demolice, mnoho dalších vyžaduje nákladné opravy. Kdo by chtěl lidem zasaženým povodní pomoci, může poslat libovolnou částku na účet obce nebo do sbírky vyhlášené hejtmanstvím,“ poznamenal Josef Šenk.

Jak je možné pomoci zaplaveným lidem ze Šumvaldu?
- odesláním finančního daru na bankovní účet obce Šumvald (informace jak postupovat jsou na www.sumvald.cz)
- zasláním finančního daru na bankovní účet č. 123-0754200287/0100 (sbírka vyhlášená hejtmanstvím, peníze se budou na kontě shromažďovat po celý rok)