Na Přerovsku bude největším svátkem letošní sezony Helfštýnský okruh a po roční přestávce se pak pod názvem Velká cena Eskymo Welzla v sobotu 13. května uskuteční výstava a soutěž automobilových a motocyklových veteránů také v Zábřehu.

Program Helfštýnského okruhu začne už v pátek 12. května v Lipníku nad Bečvou, na tamním Masarykově náměstí.

Součástí budou kromě přehlídky veteránů také akrobatické průlety nebo přehlídka historických bicyklů, oficiální zahájení je v 17 hodin.

Fiat z roku 1912 i Bugatti 57

Velkolepá podívaná a přehlídka historických vozidel, která se postupně přenese do celého regionu, pak startuje v sobotu 13. května v 9 hodin z Lipníku nad Bečvou.

Na start Helfštýnského okruhu se vydá na sto dvacet nablýskaných strojů s datem výroby do roku 1939. Každý je přitom originál.

Pokochat se pohledem mohou lidé v Lipníku, Přerově, ale i Teplicích nad Bečvou a řadě dalších obcí.

„Lidé na trase osmnáctého ročníku Helfštýnského okruhu nespatří dva stejné stroje. K unikátním kouskům bude patřit vůz Fiat Zero z roku 1912, ale také stejně starý automobil Chenard & Walcker,“ zmínil šéf pořadatelského Oldtimer clubu Helfštýn Jiří Zemánek.

Milovníci stařičkých automobilů podle něj ocení také Bugatti 57 a dalšími klenoty mezi vozidly budou i Jaguar SS 100 nebo Zedel z roku 1924. Ze zahraničních automobilů zaujme americký Auburn z roku 1928, který je jediný v republice.

Historická formule

Historická auta a motorky v sobotu ale obsadí i centrum Zábřehu.

Pod názvem Velká cena Eskymo Welzla se akce po roční přestávce uskuteční na tamním Masarykově náměstí. Tentokrát jsou zváni majitelé vozů vyrobených do roku 1985.

Soutěžní kategorie jsou vypsány pro automobily a motocykly starší třiceti let, vozidla vyrobená do roku 1945 a pro kategorii dámskou, kde řídí a soutěžní úkoly plní žena.

Akce odstartuje už v 8 hodin, kdy začíná prezence účastníků. V 10.30 se pak auta vydají na trať závodu a absolvují trasu vedoucí okolím Zábřeha.

,,Po celou dobu výstavy autoveteránů, ale i po startu závodu až do vyhlášení výsledků kolem 15. hodiny bude na náměstí pro návštěvníky připraven program a také možnost občerstvení," upozornil Zdeněk David ze spolupořádající Zábřežské kulturní.

Lákadlem akce může být i historická formule ze 70. let stejně jako unikátní automobil Maurer Union ze zábřežské střední školy automobilní.

Do Olomouce na wikovky

Ovšem ale ani krajské město Olomouc nezůstává po zadu.

Už posedmé v sezoně se otevřela Veteran Arena, která láká na unikátní sbírku vozů Wikov. Zatím jich je patnáct, do léta se ale rozroste o další tři vozy.

„Svým rozsahem je naše sbírka vozů Wikov největší na světě,“ uvedl Michal Konečný, projektový manažer muzea.

Celkově je v muzeu k vidění na 100 automobilů, 30 motocyklů a mnoho dalších exponátů související s historií motorizmu.

Muzeum je otevřeno od dubna od 10 do 17 hodin, mimo pondělí, včetně státních svátků až do konce listopadu.