„Více než tříkilometrová propojka dálnice D35 mezi Křelovem a Slavonínem už má pravomocné územní rozhodnutí, a to od loňského října,“ připomněl regionální mluvčí ŘSD Miroslav Mazal. Jak dlouho se ještě bude jezdit přes nervycuchající provizorium končící na rondelu u Globusu?

Nyní probíhá zpracování dokumentace. „Následně bude zahájena inženýrská činnost směřující k získání stavebního povolení,“ informoval mluvčí ŘSD Mazal.

Další z mezníků vyhlížené stavby části D35 u Olomouce, přesněji dálnice D35 3508.2 Křelov - Slavonín 2. etapa, je start výkupů pozemků.

„Zahájení výkupů pozemků předpokládáme v letošním roce,“ sdělil Deníku.

Podle harmonogramu by ŘSD chtělo mít v ruce stavební povolení na chybějící propojku příští rok a v následujícím roce bude hledat zhotovitele stavby.

Kopnout do země by se mělo v roce 2024 a jezdit o dva roky později.

Do té doby bude stávající část obchvatu, I. etapa, napojena na kruhový objezd u hypermarketu Globus. Na rondel je toto provizorium svedeno od roku 2007 a nejen ve špičkách se zde tvoří dlouhé kolony.

Břuchotín stále bojuje za stěnu

Chystaná západní tangenta bude napojena, ve směru od Hradce Králové, před nadjezdem v Břuchotíně, protne zahrádkářskou kolonii v Křelově a na již existující část obchvatu Olomouce, I. etapu, se připojí přibližně v zatáčce za rondelem u Globusu.

Obavy z nového úseku autostrády však přetrvávají v Břuchotíně, kde bojují za výstavbu protihlukové stěny. Investor plánuje protihlukovou stěnu u Křelova, kterému se dálnice vyhne.

Obec jedná s ŘSD, aby ochránila i břuchotínskou zástavbu s desítkami obyvatel stěnou podél komunikace, na niž bude západní tangenta napojena. Tuto samostatnou stavbu ŘSD podle informací vedení obce již přislíbilo.

„V minulém týdnu jsme měli schůzku. Mimo jiné jsme řešili i tuto stěnu a byli jsme ujištěni, že se s touto ochrannou stavbou počítá. Břuchotín by měl mít co nejvyšší prioritu. Příslib tedy máme,“ sdělila v úterý Deníku starostka Křelova-Břuchotína Marie Škavronková.

Mimoúrovňové křížení v Křelově

Propojka D35, 2. etapa, zahrnuje tři mosty na dálnici, jeden nad dálnicí. V Křelově vznikne nová mimoúrovňová křižovatka a na II/448 okružní křižovatka.

Plánována je přeložka I/35 v délce 739 metrů, přeložka III/5709 v délce 352 metry.

Součástí stavby jsou vynucené přeložky polních cest, aby byl zajištěn přístup k pozemkům a objektům, a také napojení úseku I/35 na silnici II/635.

Předpokládaná cena stavby činí 806 milionů korun.

Na dokončení západní tangenty netrpělivě čekají zejména řidiči mířící ze severní a jižní Moravy na východ Čech či sever Olomouckého kraje. V dopravních špičkách musejí čekat před kruhovým objezdem u hypermarketu Globus, který byl v minulosti kritizován například kvůli malému poloměru.