Premiéra inscenace Zánik samoty Berhof byla původně naplánována už na loňskou, jubilejní stou sezonu Moravského divadla. Kvůli koronaviru však musela být odložena na letošní podzim.

„Báli jsme se, že kvůli vytíženosti pana režiséra nebude možné termín přesunout a my o tuto jedinečnou spolupráci přijdeme. Ovšem pan Krobot je opravdu profesionál, vyšel nám úžasným způsobem vstříc. Zkrátka si na nás udělal čas a vklínil nás mezi své ostatní projekty. Opravdu před ním smekám,“ ocenil přístup režiséra umělecký šéf činohry Roman Vencl.

Pro Miroslava Krobota bylo rozhodující jméno prostějovského rodáka, spisovatele a scenáristy Vladimíra Körnera. Nabídku od olomoucké činohry nějaký čas zvažoval, protože většinu toho, co chtěl na jevišti uvést se mu podle jeho slov už podařilo v Dejvickém divadle. Nakonec však souhlasil.

„Sečetl jsem si pro sebe, že Vladimíra Körnera mám velmi rád, známe se osobně. Stejně tak mám rád jeho novelu Zánik samoty Berhof. K tomu jsem přidal svůj vztah k Olomouci a sto let zdejšího divadla a rozhodl se, že nabídku přijmu,“ vzpomněl režisér.

Novela z roku 1973 pojednává o událostech na konci druhé světové války a její téma je podle tvůrčího týmu stále aktuální. Příběh mladičké Ulriky, která se po skončení války stane, společně se svým opileckým otcem a jeho německou milenkou, zajatkyní werwolfů, se tvůrci snažili doplnit také o odlehčující prvky a humor.

„Doufám, že pro to děláme maximum možného. V představení je málo slov, ale hodně se toho děje. To nám dává příležitost vidět scény v paradoxech nebo dokonce humorných souvislostech. Snažíme se, aby náš příběh nebyl ryze tragický, ale také milosrdný,“ vysvětlil Miroslav Krobot.

Postavu polosirotka Ulriky ztvární Daniela Klevetová, roli s ní alternuje Kristína Jurková. V roli Ulričina otce se představí dva hosté, Miroslav Etzler a Zdeněk Julina.

„Tvrdím, že Habiger je spíše zoufalec než záporák. Jeho jednání je důsledkem zoufalství, vnitřní prázdnoty a beznaděje. Neodejde, ale shnije ve svém domě s poslední cihlou. Jsem nesmírně vděčný, že mě Miroslav Krobot přizval k práci na Zániku samoty Berhof, protože je to pro mě opravdu krásné setkání,“ popsal Miroslav Etzler, který se s režisérem opakovaně setkal při působení v Národním divadle v Praze.

Habigerovu milenku Tyldu hraje Jana Posníková, postavu jeptišky Salome ztvární Michaela Doleželová. Nemocného chlapce Ericha si zahraje Marek Pešl, v dalších rolích se přestaví Roman Vencl, Jan Ťoupalík, Lukáš Červenka, Vlasta Hartlová nebo dlouholetý člen činohry a bývalý ředitel Moravského divadla Pavel Hekela.

Nejbližší reprízy jsou na programu v pondělí 29. listopadu nebo v úterý 14. prosince.