Povodí Moravy varuje, že nosnost ledu na velkých nádržích zatím není pro bruslaře bezpečná. Například na Plumlově má vrstva pět centimetrů.

„V pondělí byly ideální podmínky a obecní rybník byl v obležení. Nato nasněžilo, což bruslení trochu zkomplikovalo, ale sníh se odhrne a jede se dál," usmál se starosta Hlušovic Jaromír Malý.

Dovádí se i v Majetíně. Obec má se zamrzlou plochou rybníka velké plány a věří, že mrazy moc nepoleví.

„Chystáme zimní hry v příštím týdnu. Přivítali bychom, kdyby ještě nasněžilo," sdělila majetínská starostka Miroslava Zavadilová.

V pondělí bylo odhadem 200 lidí na Poděbradech.

Odvážlivci se však vydali i na pískovny, kde bruslení nemusí být bezpečné.

„Někteří vyrazili na pískovnu u obce, ale nedoporučujeme to! I proto, že jsou tam otvory pro ryby. Mohou být přimrzlé a v rychlosti je bruslař může přehlédnout," varoval starosta Hlušovic.

Na brusle to podle Povodí Moravy rozhodně není na největších stojatých vodách.

Bruslení na zamrzlých PoděbradechZdroj: DENÍK/Jiří KopáčBruslení na zamrzlých Poděbradech 3. ledna 2017. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Plumlov má jen pět centimetrů

Přestože většinu vodních nádrží ve správě státního podniku Povodí Moravy pokrývá led, jeho nosnost na velkých nádržích zatím není pro bruslaře bezpečná.

"Zatímco na vodní nádrži Horní Bečva je tloušťka ledu 20 centimetrů, na Plumlově je to pět," upozornil Petr Chmelař, mluvčí státního podniku.

Odrazoval i od vstupování na zamrzlé plochy vodních toků.

„Ledová plocha může být vlivem nestejnosměrně proudící vody a kolísáním hladiny pod ledem v některých místech zeslabena a hrozí tak i při menším zatížení prolomení ledu," upozornil Chmelař a dodal, že vstup na zamrzlé plochy nádrží a rybníků za účelem provozování zimních sportů je pouze na vlastní nebezpečí.