Pohádkově ukončili v sobotu sezonu na šternberském hradě. Více než čtyři stovky návštěvníků nešetřily aplausem pro dvě desítky herců, kteří je provázeli po hradě prostřednictvím pohádkových příběhů.

„Nestalo se, že bych nějakou pohádku neznala, bylo to krásné, hodně se mi líbila Mořská víla,“ zhodnotila představení sedmiletá Adéla Axmannová z Mladějovic.

Pohádky se na hradě objevily letos poprvé. „Nechtěli jsme opakovat předchozí večerní prohlídky, kdy se podobné scénky týkaly historie hradu,“ vysvětlila kastelánka Helena Gottwaldová. Děj pohádek na sebe v každé místnosti navazoval a byly proloženy tanečním vystoupením.

„Já jsem povýšila. Princeznou jsem poprvé, vždycky jsem byla jenom sloužící. Pohádky miluji a jako malá holka jsem si přála být princeznou. Splnilo se mi to aspoň na jeden den,“ řekla jednadvacetiletá studentka pedagogické fakulty Eva Vonásková, za níž se měl přijít podívat i její princ.

Na hradě působí během sezony jako průvodkyně. „Roli chůvy mně sice přidělili, ale přidělili mi ji dobře, jsem s ní spokojená,“ řekla Marta Skřebská, která s ostatními vystupovala v Pyšné princezně od deseti hodin ráno do deseti hodin večer.

Jediný, kdo se minul svou rolí, byl hradní údržbář Stanislav Kříž. Místo aby vše jako obvykle spravoval a napravoval, byl v sobotu v roli Kazisvěta. Honorářem byl pro ochotníky hlavně potlesk a úsměvy dětí. „Samozřejmě dostanou i něco k jídlu a mzdu jako průvodci,“ dodala kastelánka.

Hrad nyní čeká zimní spánek. Teplota v hlavním sále poklesne až na minus čtyři stupně. „Do zámrazu se chystáme ještě spravit střechu a pomalu se chystáme i na vánoční výstavu, na níž budeme spolupracovat s pražským Náprstkovým muzeem. Leden a únor je už dobou přípravy na novou sezonu a vyplňováním grantových formulářů.

Gottwaldová označila skončenou sezonu za dobrou. „Nemáme dokonce žádný negativní ohlas v knize hostů,“ dodala. Na Šternberk letos zavítalo přibližně třicet tisíc návštěvníků, což je proti nedávné době dvojnásobek. „Určitě nám pomohla expozice hodin i napojení na agenturu cestovního ruchu Střední Morava, stejně jako velké množství svatebních obřadů,“ uzavřela Gottwaldová.

Podobně ukončili sezonu netradičními prohlídkami i v Náměšti na Hané a na Bouzově, kde použili strašidla. „I když nemáme ještě přesná čísla, návštěvnost nám vzrostla asi o deset procent,“ komentovala uplynulou sezonu kastelánka Bouzova Zuzana Marková.

Přestože se hrad včera uzavřel, do poloviny listopadu sem mohou výjimečně zavítat ještě předem ohlášené skupiny. Podobně zámek v Náměšti na Hané vykazuje letos o deset procent návštěvníků více, údaj potvrdila kastelánka Eva Kašparová.

Naopak Velké Losiny a Jánský Vrch registrují mírný pokles zájmu. „Odhadem jde asi o tisícovku lidí,“ prohlásil losinský kastelán František Fiala. „Nejhoršími měsíci byl duben a říjen,“ řekl.

Podotkl ale, že díky vstupnému zvýšenému o desetikorunu vyinkasoval zámek o něco více peněz než vloni. Také na Jánský Vrch dorazilo letos podle kastelánky Kateřiny Danielové zhruba o tisíc lidí méně.

Odhad letošní návštěvnosti


Náměšť na Hané - 23 000
Bouzov - 110 000
Šternberk - 30 000
Velké Losiny - 37 000
Jánský Vrch - 33 000

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika