Hned v pátek 10. června ožije tamní zámecký areál českou muzikou. Od 19 hodin totiž budou v parku hrát ostravští Buty.

„Koncert odstartuje od 19 hodin, hrát se bude v zámeckém areálu, přímo před zámkem. Vstupenky ještě jsou, v předprodeji za 250 korun a je možné je koupit přes portál Ticketpro nebo na Informačních centrech v Olomouci, Prostějově a také přímo na zámku v Čechách pod Kosířem," informoval kastelán zámku Martin Váňa.

Prozradil, že koncertu se budou účastnit i dva vzácní hosté, syn a otec Svěrákovi. Na zámku je totiž expozice věnovaná právě tomuto filmařskému duu.

„Expozice Svěráků je zaměřená na filmy, které dělali jako otec a syn společně. Tedy Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve, Kuky se vrací a Tři bratři. Všechny tyhle filmy jsou u nás zastoupeny, návštěvníci si mohou prohlédnout rekvizity, scénáře nebo třeba kostýmy," pokračoval kastelán. Kdo by si chtěl zámek projít ještě před koncertem, má šanci. Zámek bude v pátek otevřený klasicky od 9 do 17 hodin.

Komentované prohlídky parku

Není to ale jediná akce, která na návštěvníky Zámku Čechy pod Kosířem čeká.

„Zapojili jsme se do akce nazvané Víkend otevřených zahrad. Vzhledem k tomu, že náš park je veřejnosti celoročně volně přístupný, tak jsme to ozvláštnili tím, že příchozím nabídneme komentované prohlídky parku s průvodcem," vysvětlil kastelán Martin Váňa. Upozornil na to, že lidé se v sobotu 11. i v neděli 12. června dostanou také do vnitřních prostor rozhledny a to za zvýhodněné vstupné.

„Běžné je 60 korun, teď návštěvníci zaplatí 30 korun. Komentované prohlídky budou od 9 do 17 hodin," informoval kastelán.

Unikátní rozhledna a oranžérie

Zámecký park v Čechách pod Kosířem, rozkládající se na ploše 21,5 hektarů, patří mezi nejcennější romantické krajinářské provedení v České republice.

Na jeho tvorbě se nejvýznamnější měrou podílel hraběcí rod Silva Tarouca, proslulý dlouhou tradicí zájmu o zahradní tvorbu, který park v 19. století doplnil o romantické stavby Červené věže, tzv. Mánesova altánu a Oranžérie.

Častým návštěvníkem zámku byl český malíř Josef Mánes a jeho obrazy jsou na zámku i k vidění.

„Zámecký areál je krásný sám o sobě, ale určitě bych upozornil na rozhlednu – červenou věž, která se nově rekonstruovala. Je otevřená a vlaje na ní vlajka rodu Silva Tarouca, kteří na zámku až do doby komunismu bydleli," doplnil Martin Váňa.

Psí závody

Kromě možnosti prohlédnout si udržovaný zámecký park, se v neděli v areálu uskuteční i psí závody, takzvaný coursing nebo-li terénní dostih.

„Je to pravidelná akce přístupná široké veřejnosti," uzavřel kastelán.