Metropolitní kapitula u svatého Václava zamítavý rozsudek soudu prvního stupně nenapadla a nepodala proti němu odvolání ke krajskému soudu.

Římskokatolická církev závěr respektuje a ve Velkém Týnci chce pokračovat v dlouhodobě dobré spolupráci s obcí.

„Žalobu jsme podali kvůli tomu, že nebylo jasné, jak chápat situaci s vlastnictvím těchto nemovitostí ve Velkém Týnci. Chtěli jsme, aby to soud posoudil. Soudem bylo rozhodnuto a věc je uzavřena,“ sdělil mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

„Respektujeme závěr a nebudeme činit další kroky mimo jiné proto, že si ceníme dobré spolupráce s touto obcí,“ dodal Gračka.

Lhůta pro odvolání proti rozsudku okresního soudu, který 12.října jako nedůvodnou zamítl žalobu podanou metropolitní kapitulou na Velký Týnec, vypršela počátkem minulého týdne.

Obec s obavami čekala, zda se církev odvolá, nebo ne.

Právní zástupce metropolitní kapituly totiž po vynesení rozsudku sdělil, že se závěrem soudu nesouhlasí a odvolání bude doporučovat.

„Je ale samozřejmě na klientovi, jak se rozhodne,“ uvedl tehdy Roman Chytil.

Starosta: Vážím si postoje kapituly

Starosta Petr Hanuška přijal zprávu o definitivním rozhodnutí s velkou úlevou.

Sice nepochyboval o tom, že obec je právoplatným vlastníkem zámku, což soud prvního stupně uznal, ale rozsudek stále nebyl pravomocný.

„Vážím si postoje Metropolitní kapituly, že nebude dále bojovat a chci věřit, že věc je uzavřena. Prospěje to oběma stranám, které spolu v obci dlouhodobě spolupracují,“ reagoval Hanuška.

„Církve, římskokatolickou zvláště, podporujeme při opravách kostela, nyní na farní budově. Uklidnění situace je žádoucí a jsem rád, že převážil rozumný pohled na věc, který je důležitý i pro budoucno,“ dodal starosta.

Rozsudkem okresního soudu se přesto nejspíše bude zabývat odvolací krajský soud, protože obec, její právní zástupce, se neztotožnil s výrokem týkajícím se nákladů řízení.

„Jde o procesní odvolání pouze do nákladů řízení. Do výroku o zamítnutí žaloby nebylo podáno odvolání a tento se stal pravomocným,“ vysvětlila právní zástupkyně obce Ivana Hučínová.

Sídlo úřadu, restaurace i obecního života

Metropolitní kapitula u svatého Václava v Olomouci podala takzvanou určovací žalobu na obec Velký Týnec. Bylo podle ní sporné, zda obec nabyla historický majetek církve řádným způsobem. Ten by pak byl v rukou státu.

Pokud by to soud takto vyhodnotil, otevřela by se kapitule cesta k zámku, dalším budovám a zahradě, a to podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

Pokud by církev soud vyhrála a majetek jí byl následně vrácen, hrozilo by obci, že by musela vyklidit prostory sloužící hlavnímu dění ve Velkém Týnci.

V zámku sídlí obecní úřad, je v něm obřadní síň, restaurace a v areálu se odehrávají veškeré kulturní i sportovní akce.

Zázemí, které obci skýtá zámecký areál, mohou Týnci okolní obce jen závidět.